درب و پنجره دوجداره

چرا درب و  پنجره الومینیومی؟

آلومینیوم فلزیست ارزشمند و بهادار ، نقره ایی رنگ ، با جلای فلزی , قابل بازیافت ، خاصیت عدم زنگ زدگی ، نرم و سبک ، بادوام ، قابلیت شکل پذیری زیاد  ، مقاوم ، دوستدار محیط زیست که به سبب ویژگی های خاصش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است ، به طوری که هم اکنون در صنایع مختلفی همچون تولید ورق های کامپوزیت و درب و پنجره و نماهای شیشه ای در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار میگیرد و نقش بسیار مهمی را در این صنعت ایفا می نماید.

در دهه ی اخیر نوع جدیدی از پروفیل جهت تولید درب و پنجره های آلومینیومی با طراحی خاص و محاسبات فنی و مهندسی یا با ورود مستقیم پروفیل و یا به صورت ورود تکنولوژی ساخت و انجام مهندسی معکوس جایگزین درب و پنجره های سنتی آلومینیومی شده که علی رغم ظرافت ، زیبای و دوام به دلیل طراحی خاص مهندسی سبک بوده و به سبب استفاده از قطعات و یراق آلات مخصوص نیازی به تقویت داخلی با میلگرد ندارد.

یکی از جنبه‏ های تبلیغاتی در عرصه درب و پنجره‏ های UPVC نسبت به آلومینیوم ، بحث عایق بودن PVC و UPVC با توجه به مواد مصرفی در آن در مقایسه با آلومینیوم است که در این زمینه کارشناسان ، متخصصین و مهندسین صنعت آلومینیوم برای رفع این نقیصه مبادرت به طراحی و تولید نوع جدیدی از پروفیل آلومینیومی به نام ترمال بریک ( thermal break ) نمودند . پروفیل ‏های ترمال بریک مورد استفاده در صنعت ساخت درب و پنجره آلومینیومی با تعبیه یک تسمه از جنس پلی‏ آمید با جنسی خاص که تا ۲۲۰ درجه حرارت و ۵۰ درجه برودت را تحمل می‏ کند ایجاد می ‏شود . به دلیل جدا کردن لایه بیرونی پروفیل چهارچوب و لنگه از لایه داخلی این نوع پروفیل‏ ها و عایق نمودن آن در مقابل حرارت و برودت با مکانیزم پرس کردن تسمه پلی‏ آمید در بین جداره ‏ی بیرونی و داخلی چهارچوب (FRAME) و لنگه ( SASH ) پروفیل درب و پنجره از انتقال دما (حرارت و برودت) از فضای داخل به بیرون و بالعکس جلوگیری نموده و مانع از افت شدید حرارت و برودت محیط داخلی شده و نهایتاً سبب صرفه ‏جویی در مصرف سوخت و انرژی می ‏گردد و سبب می‏ شود عمر دستگاه های مولد حرارت (در فصل سرد) و برودت (در فصل گرم) در ساختمان‏ ها  افزایش پیدا کند و موجب صرفه‏ جویی در مصرف انرژی شده و جلوگیری از هدر رفتن منابع مالی و اقتصادی می‏ گردد.

نکته‏ ی دیگر قابل تأمل در سیستم درب و پنجره ترمال بریک همسویی ضریب انبساط طولی پلی‏ آمید با آلومینیوم در شرایط جوی متفاوت می‏ باشد. ( انبساط و انقباض پلی امید و الومینیوم در یک راستا انجام می شود )

کاربردهای محیطی متداول پنجره آلومینیومی و پنجره UPVC و همچنین شکل بازشوها تا حد زیادی یکسان می‌باشد.

 

پنجره دوجداره آلومینیومی

پنجره دوجداره آلومینیومی

مزایا و معایب درب و پنجره دو جداره آلومینیومی

مزایا :

– ظریف ، شکیل و مستحکم می باشد ( فاکتور زیبایی و شکیل بودن، یکی از مزایای پنجره‌های آلومینیومی محسوب می‌گردد )
– نصب سریع
– سبک بودن و مقاومت در برابر عوامل جوی ( از پنجره های دو جداره UPVC سبک‌تر است )
– راحتی نصب از مزایای مهم پنجره‌های آلومینیومی است.
– غیر قابل اشتعال بودن
– عدم محدودیت در طرح و رنگ و عدم محدودیت در رنگ بندی پروفیل‌های آلومینیومی، با سلیقه‌های مختلف به خوبی سازگار می باشد.
– قابلیت نصب شیشه ۱، ۲ و یا ۳ جداره در پنجره‌های آلومینیومی
– قابلیت بازیافت ، اجزاء تشکیل دهنده پنجره‌های آلومینیومی قابلیت جداشدن و تفکیک به منظور بازیافت دارند.
– انعطاف پذیری آلومینیوم قابلیت تنوع طرح به ما می دهد
– قابلیت ابکاری فلز آلومینیوم در رنگهای مسحور کننده رویایی ( رنگ کاری به روش آنادایز )

معایب :

– عایق حرارت نبودن آلومینیوم ( برای درب و پنجره های الومینیومی نسل قبل )
– عدم اتصال صحیح گوشه‌ها در بعضی مواقع ( که در تولید صنعتی شرکت آلومات این ایراد وجود ندارد )
– پوسیدگی به مرور زمان (منظور در شرایط جوی نامساعد و زمان طولانی بالای ۱۵ سال می باشد )
– خوردگی در مقابل عوامل شیمیایی ( چنانچه درب یا پنجره دوجداره الومینیومی به مدت طولانی در معرض این مواد قرار گیرد )
– قابلیت خراشیدگی
– تمام قطعات به صورت مکانیکی به هم متصل شده و ممکن است از حالت ثابت درآمده و رگلاژ پنجره خراب شود.
– انتقال گرد و خاک به داخل ساختمان از محل اتصالات مکانیکی

 

انواع مختلفی از پروفیل‌ الومینیومی وجود دارد که هر یک برای ساخت قسمتی از قاب ، فریم و بازشوها بکار می‌رود.

سه نمونه پروفیل آلومینیومی با سه مقطع با شکل هندسی متفاوت

آلومنیوم ساده (Normal)

 

شامل دو نوع پروفیل ST و کرونت (Coronet) می‌باشد که پنجره‌های آلومینیومی پرکاربرد در ایران محسوب می‌شوند و تفاوت آنها در هندسه سطح مقطع پروفیل آلومینیومی آنها است . با توجه به مزایای پنجره ST نسبت به کرونت در حال حاضر تقریباً پنجره کرونت در بازار مصرف نمی‌شود زیرا پنجره‌های کرونت علاوه بر عایق نبودن به دلیل قفل بست نامناسب و نصب ضعیف یراق‌آلات ، بعد از مدتی سست شده و هوابندی آنها نیز به درستی صورت نمی‌گیرد و باعث ورود گرد و غبار و دود به داخل ساختمان می‌شود. ولی پنجره‌های ST دارای پروفیل قوی‌تر بوده و یراق‌آلات با کیفیت بهتری روی آن نصب می‌شوند. به علت استفاده از نوارهای مویی و لاستیک‌های آب‌ بند دوام پنجره نیز بیشتر است . برای آشنایی بیشتر با پنجره ST و کرونت و مشخصات هندسی آنها به استاندارد ۲۳۸۴ استاندارد ایران مراجعه فرمایید.

 

 

آلومینیوم ترمال بریک (Thermal Break)

 

ضعف عمده پنجره‌های آلومینیومی، عایق نبودن نسبت به حرارت می‌باشد که برای رفع این نقص کارشناسان و متخصصین صنعت آلومینیوم مبادرت به طراحی و تولید نوع جدیدی از پروفیل آلومینیومی به نام ترمال بریک نمودند. پروفیل‌های ترمال بریک مورد استفاده در صنعت ساخت درب و پنجره با تعبیه یک تسمه از جنس پلی آمید که تا ۲۲۰ درجه حرارت و ۵۰ درجه برودت را تحمل می‌کند، ایجاد می‌شود. به دلیل جدا کردن لایه بیرونی پروفیل چارچوب و لنگه از لایه داخلی این نوع پروفیل‌ها و عایق نمودن آن در مقابل حرارت و برودت با مکانیزم پرس کردن تسمه پلی‌آمید در بین جداره بیرونی و داخلی چارچوب (Frame) و لنگه (Sash)، از انتقال انرژی گرمایی از فضای داخل به بیرون و بالعکس جلوگیری نموده و مانع اتلاف حرارتی ساختمان می‌شود. در حقیقت می‌توان گفت که پروفیل‌های ترمال بریک از دو پروفیل بیرونی و داخلی که بوسیله تسمه ‌های پلی‌آمیدی به هم متصل می‌شوند، تشکیل شده است. این امر این مزیت را ایجاد می‌کند که قسمت داخلی و خارجی می‌توانند رنگ‌های متفاوتی داشته باشند. نکته دیگر در سیستم درب و پنجره ترمال بریک، همسویی ضریب انبساط طولی پلی‌آمید با آلومینیوم در شرایط جوی متفاوت می‌باشد. این سیستم، عایق بسیار خوبی برای آلومینیوم بوده و استفاده از پوشش آنادایزینگ (Anodizing) یا آبکاری باعث می‌شود که هم رنگ‌های بسیار زیبا و دلنشین برای ساختمان خود داشته باشید و هم با توجه به عایق‌بودن این پروفیل، با استفاده از این سیستم شاهد دوام آن در مقابل شرایط جوی نامناسب باشید . آلیاژ آلومینیوم مورد استفاده در ساخت پروفیل‌های درب و پنجره آلومینیومی، آلومینیوم ۶۰۶۳ می‌باشد.

 

 

 

چوب آلومینیوم (Alu Wood)

 

لایه داخلی پروفیل از جنس چوب و لایه بیرونی از جنس آلومینیوم بوده و به عبارت دیگر در حقیقت یک پروفیل ترکیبی است

پنجره Alu Wood ( آلو وود ) تلفیقی از پنجره های دوجداره آلومینیومی با روکش های زیبای چوب طبیعی است . چوب با زیبایی خاص خود چشمها را سحر می نماید و از دیرباز یکی از ارکان ساخت و ساز ساختمان بوده است . به مرور و با ورود مصالح جدید مصرف آن کمتر شد . بعد از چوب ، آلومینیوم مناسبترین گزینه برای ساخت پنجره بوده و هست ولی زیبایی انکارناپذیر چوب همیشه ذهن مهندسان را درگیر خود کرده .
پنجره های آلو وود از ترکیب آلومینیوم و چوب ساخته شده اند و با مکانیسم خاصی چوب و آلومینیوم به هم دوخته می شوند این پنجره ها از خاصیت زیبایی و عایق بودن چوب در کنار ظرافت و استحکام آلومینیوم بهره می گیرند و پنجره های سوپرلوکس و لاکچری را به ارمغان می آورند.
ویژگی های پنجره های Alu Wood :
– بدلیل تکنولوژی پیشرفته و خاص تولید پروفیل های آلو وود ، قیمت بالایی داشته و برای ساختمانهای لوکس استفاده می شود.
– درب و پنجره ALU WOOD به عنوان محصولی متفاوت و لاکچری در تولید درب و پنجره باعث ایجاد حس خوب طبیعت و نمایی زیبا در داخل خانه و همچنین باعث مقاومت و طول عمر پنجره در نمای بیرونی ساختمان می گردد.
– پنجره های آلو وود ترکیبی از پنجره های ترمال بریک یا نرمال آلومینیومی و روکشی از چوب فراوری شده است که در مقابل آب ، گرما ، نور و رطوبت مقاومت بسیار بالا یی دارد
– پروفیل های آلو وودی که در شرکت آلومات استفاده می شود از کشورهای بلژیک و ترکیه وارد می شود
– مونتاژ پنجره های آلو وود در شرکت آلومات با استفاده از فناوری روز دنیا ، محصولی متفاوت و سوپر لوکس را ارائه می نماید . بدلیل تکنولوژی خاص آلو وود عمر و کیفیت بالای آن مناسب ساختمانهای سوپر لوکس و خاص می باشد.

 

دیدگاه ها بسته شده است