نمای شیشه ای کرتین وال

نمای شیشه ای کرتین وال

نمای شیشه ای کرتین وال یکی از پرکاربردترین انواع نما شیشه ای می باشد. در واقع نمای شیشه کرتین وال سیستم پوشش دهنده بیرونی ساختمان است ، پوششی غیر ساختاری که خودش به صورت جداگانه یک “سازه” محسوب می شود ، به این معنا که هیچ بار مرده ای از ساختمان را به دوش نمی کشد و تنها نیرویی که بر آن وارد می شود وزن خودش و نیروی بادی است که با احتساب موقعیت اقلیمی و ارتفاع ساختمان بر آن وارد خواهد شد.

نمای شیشه کرتین وال از چند بخش متفاوت تشکیل شده که شامل شیشه و یک ساختار آلومینیومی است. این ساختار های آلومینیومی که به صورت شبکه هایی عمودی و افقی هستند را لامل می نامند که در واقع شیشه را روی خود نگه می دارد. کرتین وال ها سازه های خود ایستایی هستند که بار های وارد از طرف باد و زلزله یا ارتعاش را به سازه اصلی ساختمان منتقل می کنند.

نمای شیشه کرتین وال به عنوان دیوار نازکی که معمولاً از جنس آلومینیوم تعریف می‌شود و حاوی قسمت‌هایی از شیشه، پانل‌های فلزی یا سنگ نازک است. این مورد تنها به نمای ساختمان مربوط است و کف یا سقف ساختمان را شامل نمی‌شود. باد و بار سنگین کرتین وال، به طور معمول به ساختار ساختمان منتقل می‌شود. استفاده از این سیستم‌های نمای ساختمان دیواری با قاب آلومینیوم، به دهه ۱۹۳۰ میلادی باز می‌گردد و پس از جنگ جهانی دوم هنگامی که عرضه آلومینیوم برای استفاده غیر نظامی در دسترس قرار گرفت، به سرعت توسعه یافت.

سیستم‌های نمای شیشه ای کرتین وال، از سیستم‌های استاندارد موجود در کاتالوگ سازنده گرفته تا دیوارهای سفارشی را شامل می‌شوند. با افزایش سطح دیوار، هزینه دیواره‌های سفارشی بیشتر از سیستم‌های استاندارد شده و توصیه می‌شود برای پروژه‌هایی که این سیستم‌ها را شامل می‌شوند، از مشاوران با تخصص در زمینه طراحی کرتین وال کمک بگیرید تا به تصمیم‌گیری درست، به شما کمک کنند.

 

نمای شیشه ای کرتین وال

نمای شیشه ای کرتین وال

 

نمای شیشه ای کرتین وال

دارای ساختاری خود ایستا می­باشد به این معنا که خود ساختمان متحمل هیچ­گونه بار و سنگینی از جانب شیشه­ ها و انرژی­ های حاصل از باد ، طوفان و …که متوجه سوی خارجی ساختمان است، نمی­شود بلکه سنگینی این بار بر روی سازه کرتین وال یا همان لامل ­ها و شاسی کشی ه­ای مربوطه است. به لحاظ مسایل مربوط به سازه این نوع نما بهترین نمای شیشه­­ ای در ارتفاعات است که معمولا از مصالح سبک مانند آلومینیوم و شیشه ساخته می­شود.

ساختمان اصلی کرتین وال شامل شاسی و لامل است که شیشه ­ها بر روی آنها نصب می­شوند. لامل ­ها از نوعی سازه آلومینیومی ساخته می ­شوند که در جهت­ های عمودی و افقی نصب می­ شوند به لامل­ های عمودی مولیون و به نماهای افقی ترنسم می­ گویند.

از مهترین مزایای استفاده از نمای شیشه کرتین وال در ساختمان می­توان به سبُکی ساختار و کاهش بارمرده ساختمان با توجه به نوع ساختار آن اشاره کرد که باعث می­شود ساختمان در برابر سوانحی مانند زلزله مقاوم­تر باشد. هم چنین لامل به گونه­ای طراحی شده است که بتوان به شکلی مناسب آن را عایق بندی کرد. سطح مقطع لامل­ها به گونه­ای طراحی شده است که بتوانند در شیار­هایی در هم قفل شوند و یا شیشه ­ها در فضای بین مولیون و ترنسم قرار گیرند تا بتوان با لاستیک­های مخصوصی به نام  EPDM جهت انجام عایق بندی حرارتی اقدام کرد بنابراین نمای شیشه ­ای کرتین وال دارای عایق حرارتی، رطوبتی، صوتی است که منجر به تنظیم بهتر دمای محیط و نور می­شود بنابراین مصرف انرژی الکتریسیته ساختمان را کاهش می­دهد. از مزایای دیگر می­توان به سرعت زیاد اجرا، امکان ترکیب آسان با سایر سیستم­های پوشش نما، امکان اجرا به صورت پیش ساخته و یا نیمه پیش ساخته،  تنوع ویژگی­ های و آپشن ­های ظاهری سیستم، زیبایی و جلوه­های خاص مدرن در شب و روز اشاره کرد.

 

دیتیل نمای کرتین وال

دیتیل نمای شیشه ای کرتین وال

 

در معماری مدرن، نمای کرتین وال معمولا یک دیوار نازک ساخته شده از شیشه، فلز یا سنگ چسبیده به سازه ی بیرونی ساختمان  است که در قاب آلومینیومی محصور شده است.

نمای کرتن وال بار سقف و کف ساختمان را حمل نمی کند.

نمای شیشه کرتن وال تنها از نفوذ هوا و آب جلوگیری می کند و نوسان حاصل از وزش باد و فعالیت ارتعاشات زمبن (زمین لرزه) را کاهش می دهد.

کرتن وال بارهای افقی را که به دلیل وزش باد و جاذبه زمین به ساختمان وارد می شود را انتقال می دهد تا سازه را ثابت نگه دارد.

مزیت نمای شیشه ای کرتین وال

قبل از آنکه فولاد و بتن مسلح، به مصالح رایج ساختمانی مبدل شوند یک نمای ساختمانی تمام بار سازه را به طور معمول تحمل می کرد.یکی از مزیت های بزرگ نماهای شیشه ای امروزی اینست که می تواند از مواد و مصالح بسیار سبک تری مانند شیشه ساخته شود که خود موجب  ورود و پالایش نور طبیعی به ساختمان می گردد و به علاوه جلوی ورود هوا و رطوبت به ساختمان را می گیرد.

نماهای شیشه ای و یا نمای کرتین وال ها  ساختمان می توانند به مانند یک عایق آتش مانع از پخش شدن آتش سوزی در بین طبقات شوند و از سرعت آن بکاهند.

 

کاربرد نمای کرتین وال‌ها

سیستم کرتین وال پوششی بیرونی از یک ساختمان است که شامل دیوارهای بیرونی غیر ساختاری بوده و فقط برای محافظت در برابر آب و هوا و عوامل خارجی استفاده می‌شود. از آنجا که کرتین وال غیر ساختاری است، می‌توان در ساخت آن از مواد سبک وزن استفاده کرد؛ در نتیجه هزینه‌های ساخت کاهش می‌یابد. هنگامی که از شیشه به عنوان کرتن وال استفاده می‌شود، نور طبیعی می‌تواند به عمق بیشتری در داخل ساختمان نفوذ کند و این یکی از مزیت‌های بزرگ آن است.

نمای کرتین وال به غیر از وزن مواد خودش، هیچ باری از سازه‌های ساختمان را متحمل نمی‌شود. دیوار از طریق اتصالات در کف یا ستون‌های ساختمان، فشار و بار بادی جانبی را که برای ساختمان اتفاق می‌افتد را به ساختار اصلی ساختمان منتقل می‌کند. یک کرتین وال در برابر نفوذ هوا و آب مقاومت دارد و نوسانات ناشی از باد و نیروهای لرزه‌ای که به ساختمان اعمال می‌شود را دفع می‌کند و در برابر این فشارها، توانایی تحمل وزن خودش را دارد.

سیستم‌های کرتین وال معمولاً با سازه‌های آلومینیومی طراحی و این قاب‌های آلومینیومی به طور معمول با شیشه ترکیب می‌شوند و شیشه‌ها درون آن‌ها قرار می‌گیرند. این ترکیب می‌تواند یک نمای ساختمان جذاب و دلپذیری را بسازد و همچنین مزایایی همچون استفاده از نور روز را فراهم می‌کند. در این چنین ساختمان‌هایی، به خصوص هنگام استفاده از مقادیر زیادی شیشه، کنترل گرمای خورشیدی، کمی دشوار است.

برای طراحی کرتین وال‌ها باید به الزامات طراحی از قبیل انبساط و انقباض حرارتی توجه کرد. طبیعتاً یک مجتمع تجاری یا یک پاساژ با یک ساختمان مسکونی متفاوت است و باید نکاتی را در نظر گرفت، برای مثال: نوسان ساختمان و میزان حرکت آن؛ مسیری برای هدایت آب و حتی در نظر گرفتن نکاتی برای به وجود آوردن راندمان بالا برای سیستم حرارتی و گرمایشی، سرمایش و روشنایی که در مجموع مقرون به صرفه باشد.

 

نمای شیشه ای کرتین وال

نمای شیشه ای کرتین وال

مزایای استفاده از نمای شیشه کرتین وال چیست؟

 • نمای کرتین وال‌ ها جزء سازه‌های سبک محسوب می‌شوند و فشاری که ساختمان باید تحمل کند کمتر می‌شود.
 • امکان بهینه‌سازی مصرف انرژی وجود دارد و با استفاده از این سیستم‌ها هزینه استفاده از انرژی کاهش می‌یابد.
 • نمای شیشه کرتن وال به ساختمان نور بیشتری ورود پیدا می‌کند و فضای خانه روشن‌تر می‌شود.
 • هزینه‌های بهره‌برداری و همچنین نگهداری تجهیزات ساختماندر نمای شیشه ای کرتن وال کاهش می‌یابد.
 • در نمای کرتن وال (کرتین وال)  رفتار مناسبی برای مقابله با زلزله در نظر گرفته شده است.
 • نمای خارجی ساختمان شکیل‌تر و زیباتر به نظر می‌رسد و در کنار آن نمای داخلی ساختمان نیز زیباتر می‌شود؛ در
 • روز فضای پرنورتر و در شب تماشای صحنه جذاب و خاصی را تجربه خواهید کرد.
 • سرعت ساخت و پیاده‌سازی نمای شیشه کرتین وال  بیشتر از روش‌های ساخت سنتی است.
 • در نمای کرتین وال امکان نصب پنجره‌های بازشو وجود دارد.
 • سیستم‌های کرتین وال شیشه ای عایق صوت، حرارت و رطوبت هستند.
 • این سیستم‌های نمای شیشه ای توانایی مقابله در برابر بادهای شدید را دارند و همچنین در برابر سرقت ایمن هستند.

شرکت آلومات با انجام پروژه های متعدد و اجرای با کیفیت ترین نمای شیشه ای در کشور، خدمات خود را به مشریان گرامی عرضه می دارد. برای اطلاعات بیشتر و سفارشات با مشاورین ما تماس حاصل نمایید.

 

نمای شیشه ای کرتین وال

نمای شیشه ای کرتین وال

 

دیدگاه ها بسته شده است