پنجره دوجداره – سه جداره – پنجره آلومینیومی دوجداره

پنجره دوجداره

پنجره دوجداره  فعلی ، شامل دولایه شیشه به همراه روکشی با ضریب نشر پایین ( Low-E ) می باشند. میان لایه های شیشه با گاز آرگون پر شده است تا هدایت حرارتی را بیش از پیش کاهش دهد. آزمایشگاه برکلی جهت تولید ابر پنجره ، لایه نازکی از شیشه را میان دو شیشه موجود پنجره دوجداره قرار داده و به جای گاز آرگون از گاز کریپتون استفاده کرده است با وجود آنکه این پنجره نیز سه جداره است اما وزن آن معادل پنجره دوجداره موجود در بازار است لذا  نیازی به ایجاد تغییر در قاب پنجره نبوده و هزینه ای به تولید کننده تحمیل نمی شود.

ویژگی پنجره دوجداره

هدف محققین آزمایشگاه برکلی ، تولید پنجره هایی است که کارایی بهتری نسبت به دیوارهای عایق به خصوص در فصل زمستان داشته باشند ، بدان معنا که این ابر پنجره بیش از یک دیوار عایق از خروج گرما یا ورود سرما جلوگیری کنند.

لایه نازک شیشه اضافه شده به پنجره دوجداره ۰٫۷ میلیمتر ضخامت دارد. ۲۰ سال قبل هیچ شرکتی امکان تولید چنین شیشه ای را در حجم بالا نداشت. از آن زمان تا کنون ، با ورود تلویزیون های LED ظریف به بازار ، صنعت تولید شیشه های نازک مسیر جدیدی را طی کرده و ارتقاء یافته است.

 

پنجره دوجداره آلومینیومی

سوالات احتمالی در مورد پنجره دوجداره

۱- برای تعویض پنجره های قدیمی با پنجره دوجداره از چه جنس پنجره هایی می توان استفاده کرد؟

برای تعویض پنجره ها به دلیل تنوع و انعطاف پذیری پنجره آلومینیومی و وجود پروفیل های مخصوص بازسازی در این نوع پنجره ها معمولا از پنجره های دو جداره آلومینیومی به عنوان گزینه جایگزین استفاده می شود و سایر صورتهای پنجره دوجداره معمولا در پرو ژه های تعویضی کارایی ندارند و در صورت استفاده باید بادخور زیاد برای آنها لحاظ شود و معمولا توصیه نمی شوند .

۲- پیش نیاز نصب پنجره های دو جداره چیست؟

فریم انتظار با قوطی آهنی با ضخامت حداقل mm30 × ۶۰ که به صورت تراز و بدون خمیدگی و پیچیدگی در محل نصب پنجره ها نصب گردیده است . یا سطح سنگ تراز که پنجره ها بر روی آن قرار می گیرد . البته قوطی آهنی ارجح تر است و نصب پنجره ها سریعتر و تمیزتر بر روی آن صورت می گیرد . در صورت ایجاد فریم انتظار باید در نظر داشته باشیم پیچ نصب حداقل ۲ سانتی متر در فریم آهنی فرو می رود . گاه مشاهده می شود که داخل فریم انتظار را با سیمان پر می کنند این موضوع موجب جلوگیری از فرو رفتن پیچ در فریم می شود و ممکن است مانع اتصال صحیح و محکم پنجره به فریم شود در ضمن علاوه بر اینکه زمان نصب را طولانی می کند هزینه نصب را نیز بالا می برد . در صورتی که در نظر دارید داخل فریم انتظار را پر نمایید بهتر است از فومهای مخصوص نصب استفاده نمایید.البته در فریم های توکار هیچ لزومی به پر کردن فریم نیست . در فریم های روکار از قبیل فریم های فرانسوی یا فریمهایی که در طبقه های اول ساختمان به منظور نصب حفاظ روکار نصب شده اند برای جلوگیری از انتقال دما پر کردن فریم با فوم تاحدودی از انتقال دما و صدا از طریق فریم جلوگیری می کند البته باید در نظر داشت که این فوم ها قابلیت اشتعال داشته و درجاها و زمانهایی که احتمال آتش گرفتن آنها می باشد نباید استفاده شوند . به طور مثال اگر پس از پرکردن فوم در فریمها به منظور نصب حفاظ جوشکاری شود احتمال آتش گرفتن فوم و خروج دود از منافذ فریم وجود دارد .

۳ – ابعاد استاندارد درب و پنجره های دوجداره چقدر است ؟

اگر در اتاق خواب ارتفاع کف تا سقف را به طور معمول ۲۸۰ سانتی متر در نظر بگیریم . طبق ضوابط شهرداری برای جلوگیری از سقوط افراد یا اجسام و یا بدلیل قرار دادن مبل یا تخت تا ارتفاع یک متری از کف بهتر است پنجره باز شو وجود نداشته باشد . اگر بدلیل ایجاد گچ بری و یا نصب چوب پرده تا فاصله ۳۰ سانتی متری از سقف نیز از ایجاد پنجره باز شو صرف نظر کنیم ؛ میزان باقی مانده برای ارتفاع پنجره ۱۳۰ سانت منهای ارتفاع اتاق برابر با ۱۵۰ سانتی متر می باشد. عرض پنجره ها نیز بهتر است به صورتی باشد که عرض هر لنگه از پنجره بین ۶۰ تا ۷۵ سانتی متر باشد و باید در نظر داشت در یک بعد از نمای ساختمان عرض و ارتفاع فریم ها به صورتی در نظر گرفته شود که ابعاد لنگه ها ی پنجره ها در اتاقهای مختلف که در یک بعد نما قرار می گیرند در آن بعد از نما تقریبا مساوی باشد. به طور مثال اگر یک پنجره دولنگه با ابعاد ۱۵۰×۱۵۰ در اتاق خواب قرار می گیرد و در موازات آن در همان بعد از نما یک پنجره سه لنگه برای پذیرایی در نظر داریم ابعادهر لنگه پنجرۀ پذیرایی را نیز باید ۱۵۰×۷۵ در نظر بگیریم که ابعاد کلی پنجره پذیرایی به ارتفاع ۱۵۰ و عرض ۲۲۵ سانتی متر خواهد شد.

پنجره دوجداره آلومینیومی

پنجره دوجداره آلومینیومی

دیدگاه ها بسته شده است