تفاوت های تیغه پلی آمید و PVC

استفاده از پروفیل ها (تیغه ها)ی پلی آمید PA 66 GF 25 (تقویت شده با 25% الیاف شیشه) به جای پروفیل های PVC  به عنوان پل عایق در تولید پروفیل های ترمال بریک، مزایای قابل توجهی دارد. مانند :

  • واکنش در برابر آتش سوزی
  • انبساط خطی حرارتی (ضریب انبساط طولی)
  • دمای خمش تحت بار

که به تناوب در هر گذار به تشریح یکی از این مزیت ها خواهیم پرداخت.

  • گذار اول : واکنش در برابر آتش سوزی

در واقعه های احتمالی آتش سوزی، پروفیل های PVC می سوزند و گازی بسیار سمی از آنها متساعد می شود که احتمال ایجاد خفگی دارند. اما دسته بندی پروفیل های پلی آمید در چنین سوانحی E  است .

آتش دسته E

اين دسته شامل حريقهاي الكتريكي مي باشد كه عموما در وسايل الكتريكي و الكترونيكي اتفاق مي افتد مانند  سوختن كابلهاي تابلوبرق يا وسايل برقي و حتي سيستم ها ي كامپيوتري، نامگذاري اين دسته نه بخاطر متفاوت بودن نوع ماده سوختني بلكه بخاطر مشخصات وقوع، اهميت و نوع دستگاه است كه حريق در آنها رخ مي دهد. راه اطفاء اين دسته قطع جريان برق و خفه كردن حريق با گاز CO2 يا هالن و هالوكربن مي باشد. خاموش كننده هايي كه قابليت كنترل آن را دارند با حرف E نشان داده مي شوند.

  • گذار دوم : دمای خمش تحت بار

یکی از مهمترین مزیت های استفاده از پروفیل پلی آمید برای تولیدکنندگان پروفیل آلومینیوم، قابلیت قرارگیری آنها در کوره های رنگ پودری است. از آنجائیکه پروفیل های ترمال بریک، پس از دوخت پلی آمید قابل رنگ آمیزی هستند، تولیدکنندگان می توانند پروفیل های آماده را به صورت خام در انبار خود نگهداری و در زمان دریافت سفارش رنگ، آنها را به رنگ دلخواه رنگ آمیزی  و به مشتری تحویل دهند. پروفیل پلی آمید با دمای خمش تحت بار 230 درجه (1.8MPa) می تواند در مراحل رنگ آمیزی الکترواستاتیک تمامی ویژگی های خود را حفظ نماید. این در حالیست که حداکثر دمای قابل تحمل برای پروفیل های PVC، 80 درجه سانتیگراد است.

با در نظر گرفتن اینکه رسیدن دمای پروفیل های آلومینیوم در معرض هوای گرم و یا تابش نور مستقیم خورشید به چنین دمایی به راحتی امکان پذیر است، می توان مشکلات ناشی از استفاده از PVC به جاي پلی آمید را در پنجره های تمام شده تخمین زد.

عدم امکان قرارگیری در کوره رنگ برای پروفیل های PVC ، تولیدکننده را ملزم به دوخت نوار عایق بعد از مرحله ی رنگ آمیزی می کند که این خود مشکلات تازه ای ایجاد می کند .یکی از این مشکلات می تواند تغییر اندازه ی شیارهای مخصوص دوخت نوار عایق در پروفیل های آلومینیوم در مواجهه با گرمای کوره باشد.این تغییر اندازه، گرچه ممکن است به نظر ناچیز بیاید، اما در طول زمان و بخصوص در شرایط اختلاف دمای زیاد بین داخل و بیرون ساختمان و وزش باد شدید، این تفاوت می تواند از مزیت های اصلی پنجره دو جداره به شکل قابل توجهی بکاهد و به انتقال صدا، نفوذ آب، تکان پنجره و تغییر شکل آن بینجامد.شرکت های تولیدکننده پروفیل PVC ، حداکثر دمای مداوم مقاومت این ماده در برابر حرارت را بین 70 تا 80 درجه سانتیگراد اعلام کرده اند.

  • گذار سوم : انبساط خطی حرارتی (ضریب انبساط طولی)

ضریب انبساط خطی پروفیل پلی آمید K 1 6-^10*25-20 است. این مقدار بر اساس ضریب انبساط خطی آلومینیوم تنظیم شده است.یعنی از نظر این شاخص، پلی آمید و آلومینیوم رفتار یکسانی دارند.این در حالیست که ضریب انبساط خطی PVC , 80*10^-6 1/K است. این رقم به مراتب بیشتر از ضریب انبساط طولی آلومینیوم است. این بدان معنی است که PVC در مواجهه با حرارت تغییر شکل بیشتری نسبت به آلومینیوم از خود نشان می دهد و این تغییر شکل در طول پروفیل و علی الخصوص با گذشت زمان در گوشه های کار خود را به وضوح نمایان خواهد کرد. تست های اولیه بر روی پروفیل های آماده و یا پنجره های ساخت شده ممکن است شاخص درستی برای کیفیت نهایی کار به دست ندهند.

دیدگاه ها بسته شده است