درب های اتوماتیک

به دلیل نیاز به زیبایی، سلامت و بهداشت، سهولت و امنیت در رفت و آمد، حفظ و نگهداری ایزوله مواد شیمیایی و اسیدی در محیط، درب اتوماتیک در طرح ها، مدل ها، و کارایی های مختلف تهیه و تولید می گردند .

امروزه نیاز به کاربرد درب اتوماتیک در بخش هایی از جمله بیمارستان ها، فرودگاه، محیط های ایزوله، نیروگاه های برق و انرژی، آسایشگاه معلولین، پاساژهای پر تردد و …. کاملا لازم و ضروری است . طراحی و تولید درب اتوماتیک بنا به نیاز، محیط اقلیمی، نوع کاربری، طراحی و نمای ساختمان که به زیبایی نما و سیستم مرتبط می گردد، در انواع مدل های ذیل تقسیم بندی می گردد .

  1. Automatic Sliding Door : درب اتوماتیک کشویی
  2. Automatic Swing Door  : درب اتوماتیک لولایی
  3. Automatic Folding Door :درب اتوماتیک تاشو (اتوبوسی)
  4. Automatic Revolving Door  :درب اتوماتیک گردان

 

  1. Automatic Sliding Door

        ۱-۱ Sliding Door Normal در حالت معمولی وعرض و ارتفاع استاندارد از این سیستم  استفاده می گردد.

       Leaf 1-1-1 عرض ورودی بین  ۳۰۰۰-۱۰۰۰  و ارتفاع ورودی ۳۰۰۰- ۲۰۰۰ میلی متر و وزن مجاز حداکثر هر لنگه متحرک نیز ۱۲۰ کیلو گرم.

       

 

          ۲-۱-۱ ۱ Leaf   : عرض ورودی بین ۲۰۰۰-۵۰۰ میلی مترو ارتفاع ورودی ۳۰۰۰-  ۲۰۰۰ میلی متر و وزن مجاز حداکثر هر لنگه متحرک ۱۶۰ کیلو گرم.

 

۲-۱ Sliding Door Power   : در حالت غیر معمول و عرض و ارتفاع غیر استاندارد و محیط های ایزوله بیمارستان و آزمایشگاهی  از این نوع سیستم استفاده می گردد.

        ۱-۲-۱   leaf  ۲ : عرض ورودی بین ۳۰۰۰-۱۰۰۰  میلی مترو ارتفاع ورودی  ۳۲۰۰-۲۰۰۰ میلی متر، وزن مجاز حداکثر هرلنگه متحرک ۲۲۰ کیلو گرم

 

        ۲-۲-۱ ۱ leaf   : عرض ورودی بین ۲۰۰۰-۵۰۰ میلی متر و ارتفاع ورودی ۳۲۰۰-۲۰۰۰ میلی متر ، وزن مجاز حداکثر هر لنگه متحرک ۳۰۰ کیلوگرم

 

 

۳-۱ Sliding Door Telescopic    : سیستم تلسکوپی جهت ورودی های نا متعارف کم و زیاد در دو حالت ۴ و ۲ لنگه متحرک

۱-۳-۱    ۴ leaf  : عرض ورودی بین ۳۹۰۰- ۱۸۰۰ میلی متر و ارتفاع ۲۸۰۰-۲۲۰۰ میلی متر ، وزن مجاز حداکثر هر لنگه متحرک ۸۰کیلوگرم

 

۲-۳-۱ ۲ leaf   :عرض ورودی بین ۲۵۰۰-۱۰۰۰ میلی متر و ارتفاع ورودی ۲۸۰۰-۲۲۰۰ میلی متر ، وزن مجاز حد اکثر هر لنگه متحرک  ۹۰ کیلوگرم

 

۴-۱ Curve Sliding Door   : سیستم نیم دایره و مدور از حداقل شعاع ۲۰۰۰-۱۰۰۰  میلی متر

۱-۴-۱ درب کشویی قوس دار تا نیم دایره کامل ۱۸۰ درجه ؛ ۲ متحرک ، عرض ورودی ۳۰۰۰ -۸۰۰ میلی متر  ، ارتفاع ورودی ۳۰۰۰-۲۲۰۰ میلی متر ، وزن مجاز حداکثر هر لنگه متحرک ۱۲۰ کیلوگرم

 

۲-۴-۱ درب کشویی با۲ قوس قرینه تا دایره کامل ۳۶۰ درجه ،۴ لت متحرک ، عرض ورودی ۲۳۰۰-۸۰۰  میلی متر و ارتفاع  ورودی ۳۰۰۰-۲۲۰۰ میلی متر ، وزن مجاز حداکثر هرلنگه متحرک ۱۲۰ کیلوگرم

۵-۱  : Sliding door break out  سیستم کشویی که در شرایط اضطراری دربها متحرک و ثابت قابلیت باز شدن بصورت لولایی را دارند و بدین صورت کل فضای ورودی باز می گردد.

 

 

۶-۱   : Sliding door angular سیستم کشویی زاویه ای (مثلثی) دارای طراحی هوشمند و دقیقی است و از دو قسمت  اصلی که با یکدیگر تشکیل یک زاویه را میدهند. اساسا محدودیتی در ایجاد این زاویه وجود ندارد،اما بطور کلی این عدد می تواند بین ۹۰ تا ۲۷۰ درجه متغیر باشد. مناسب ورودی هایی که با کمبود فضا مواجه اند یا ورودی ساختمان در کنج یا زاویه قرار دارند.

 

۷-۱: Sliding Door inclined    سیستم کشویی شیب دار و مایل ، طراحی منحصر به فرد با مهندسی و تکنولوژی سه بعدی بسیار بالا، مناسب ورودی ها و نما ی ساختمان هایی که با شیب طراحی و ساخته شده اند.

 

 ۲) Swing Door Automatic: اپراتور الکترو مکانیکی در مدل های متنوع با قابلیت های مختلف جهت درب های سبک و سنگین، عرض کم و زیاد در دو حالت تک و دو لنگه قابل ارائه می باشد..اینگونه سیستم ها بیشتر در کریدور و راهرو ها ، ورودی های با عرض کم و محدود و قابلیت نصب بر روی درب های موجود ساختمان اعم از چوبی و ، آهنی ، آلومینیومی و حتی شیشه  با وزن مجاز حداکثر ۶۰۰ کیلو گرم . در مواقع خاص به لحاظ امکان و شرایط نصب و طریقه بازشو درب (به داخل یا خارج ) دو نوع بازو و گایدریل سیستم را حرکت می دهد.

جهت عدم برخورد درب در هنگام باز یا بسته شدن  به افراد از حسگر های امنیتی در دو سمت درب استفاده می گردد.

۱-۲  Single Swing door : سیستم درب اتوماتیک لولایی تک لنگه ، عرض ورودی بین ۱۴۰۰-۷۰۰ میلی متر . ارتفاع ورودی با در نظر گرفتن عرض حد اکثر ۳۲۰۰ میلی متر خواهد بود.

۲Swing door Double : سیستم درب اتوماتیک لولایی دو لنگه.در حالتی که عرض موجود بزرگ و نیاز به بازشو بیش تر باشد، از دو اپراتور دو لنگه درب استفاده وبا تنظیم و فرمان یکنواخت ، هر دو اپراتور با هم باز و بسته می گردند.

 

 

۳) Automatic Folding Door : مناسب جهت ورودیهایی با عرض کم و یا کریدورها با عرض و فضای بسیار محدود.این سیستم به نسبت سیستم های لولایی حدود یک سوم از فضای محیطی را اشغال و همچنین هنگام بازشدن درب ، تا ۹۰ % عرض مفید ورودی را امکان پذیر می نماید .

عرض عبوری مفید از ۹۰۰ تا ۲۰۰۰ میلی متر و ارتفاع ورودی تا حداکثر ۲۵۰۰ میلی متر خواهد بود.

 

  Revolving Door  Automatic (۴(دربهای اتوماتیک گردان ) : از نظر زیبایی، طراحی و ساخت، بیش ترین ضریب ایزولاسیون در برابر سرما ، گرما ، صدا ، گرد و غبار و باد، امنیت و آسایش ، رتبه بالاتری نسبت به سایر سیستم های اتوماتیک را دارد .

همچنین بیش ترین حجم تردد ، فضای عبور و عدم تداخل حرکت افراد نسبت به سایر مدل ها نیز از دیگر مزیت های درب های اتوماتیک گردان است.

مجهز به حسگر های امنیتی داخل و خارج محفظه درب ، جهت فعال شدن درب هنگام ورود و جلوگیری از برخورد در حین عبور و همچنین قابلیت تنظیم سرعت چرخش و مجهز به کلید فرمان کاهش موقت سرعت جهت عبور افراد کم توان ، معلول و سالخورده .

سرعت و زمان چرخش درب کاملا قابل کنترل و برنامه ریزی می باشد و درسه حالت ۴،۳،۲ بال قابل ساخت و طراحی می باشد.ضمنا در نوع خاصی از این نوع درب ها ، امکان تا شدن بال ها بر روی هم وجود دارد. که این امر شرایط خروج اضطراری را میسر که در این حالت کل فضای موجود محل تردد است .

 

۱-۴۴ wing   و wing  ۳: سیستم درب گردان اتوماتیک با ۴و۳ بال متحرک . از حداقل قطر ۲۰۰۰ میلی متر تا ۳۶۰۰ میلی متر در حالت استاندارد و درحالت سفارش تا قطر ۵۰۰۰ میلی متر نیز قابل طراحی و ساخت می باشد.ارتفاع نیز با در نظر گرفتن سقف سیستم (کانوپی) تا حدود ۳۰۰۰ میلی متر قابل ساخت است .

در سیستم های ۳ بال قابلیت طراحی و ساخت ویترین در وسط درب به لحاظ نمایش خصوصا در مجتمع های تجاری وجود دارد.

 

 

۲-۴ wing 2 : در سیستم درب گردان اتوماتیک با ۲ بال متحرک که جزیی از حالات سفارشی و خاص می باشد نیز طراحی و ساخت بر مبنای فضای موجود خواهد بود. در این نوع سیستم نیز با توجه به فضای آزاد در وسط ، ساخت ویترین به لحاظ نمایشی امکان پذیر می باشد.

در این نوع سیستم میزان تردد نفر در ورود و خروج به بیش ترین حد خود می رسد.

 

 

به طور کلی در سیستم درب های اتوماتیک گردان( Automatic Revolving Door )  جهت امنیت در برخورد بال های متحرک به افراد ، در قسمت عمودی و افقی ، سنسور های امنیتی تعبیه شده که با کمترین برخورد ، سیستم از حرکت می ایستد و زمانی که مانع برطرف گردید ، مجددا سیستم به حرکت خود ادامه می دهد.

کلیه سیستم های بحث شده  قابلیت طراحی و ساخت  در حالت Fram less (بدون فریم آلومینیومی) را داشته که دراین حالت به طراح و معمار ساختمان جهت زیبایی وصف ناپذیرش کمک و مساعدت می نماید.

کلیه سیستم ها :

  • قابلیت تنظیم سرعت باز و بسته شدن ، توقف در زمان باز ماندن
  • اتصال به کلیه سیستم های امنیتی ، اطفاء حریق ، BMS ، کارت و کد خوان، کلید فشاری و لمسی ، اثر انگشت ، ریموت کنترل
  • دارای کلید های چند حالته و قابل استفاده در شرایط خاص ، شرایط آب و هوایی ، میزان تردد ، …
  • دارای قفل الکترو مغناطیسی و باطری بک آپ جهت تنظیم و برنامه ریزی سیستم به هنگام قطع برق