×

به اشتراک بگذارید

  • نرده های شیشه ای

نرده شیشه ای ( هندریل شیشه ای ) ( Hand Rail )

کاربرد محصولات شیشه ای و درب اتوماتیک در مراکز تجاری ، اداری و تفریحی به دلیل عبور نور و روشنایی و زیبایی محیط ، در سال های اخیر روز به روز افزوده میگردد. استفاده از پارتیشن شیشه ای ، کف شیشه ای و سقف شیشه ای و همچنین نرده شیشه ای ( هندریل شیشه ای ) ( Hand Rail ) فضای زیبا و خاص به محیط معماری را ایجاد می نماید.

شیشه در صنعت ساختمان کاربرد های بسیار زیادی داشته و با پیشرفت علم و صنعت و ایمن نمودن شیشه ، کاربرد رو به افزایش می باشد. به طوری که در سال های اخیر در نمای شیشه ای ( Framless ) در ساختمان مورد توجه معماران و سازندگان قرار گرفته است.

ویژگی نرده شیشه ای (هندریل شیشه ای) ( Hand Rail )

نرده شیشه ای با فرم و ظاهری لوکس و شیک جایگاه خاصی در معماری و نمای ساختمان ها پیدا کرده است. استفاده از این نوع نرده ها در بالکن و راه پله با نمای سرامیک در شکل و ظاهر بسیار شیک و مجلل ساختمان ها بسیار با اهمیت می باشد. استحکام و ایمنی در هندریل شیشه ای به سبب استفاده از پروفیل های مستحکم و قوی و همچنین شیشه های سکوریت لمینت نیز دلیل دیگر بر استفاده از نرده شیشه ای می باشد.


یکی دیگر از ویژگی های نرده شیشه ای تمیزکاری و پاک کردن راحت و سهل پروفیل و شیشه ها میباشد.


این نوع هندریل شیشه ای در دو مدل دفنی و روکار اجرا می گردد. پروفیل در روی سطح و درون زمینی نصب و سپس شیشه در جای خود قرار میگیرد.


استفاده از نرده شیشه ای در بالکن ، تراس و راه پله نسبت به نرده فلزی علاوه بر زیبایی ، از استحکام بالاتری برخوردار می باشد.


جهت استحکام و امنیت ، استفاده از شیشه به ضخامت ۶+۶ میلیمتر و یا ۸+۸ میلیمتر سکوریت لمینت در ارتفاع ۱۱۰ تا ۱۴۰ سانتیمتر استاندارد و اجباری می باشد.


اجزای نرده شیشه ای (هندریل شیشه ای) ( Hand Rail )

شامل قطعات بین آلومینیومی در دو سایز ۱۵ و ۳۰ سانتی ، ناودانی کوچک ، کاور آلومینیومی و دستگیره شیشه ای می باشد.


حفاظ پلکان

حفاظ پله قابلیت اجراء با همه نوع نرده شیشه و ضخامت و ارتفاع شیشه را دارا می باشد. تنها تفاوت بین این ۲ مدل در این است که در حفاظ پله زاویه ۴۵ درجه در سطح کار و ارتفاع نرده ها نیز ۹۰ سانتی متر می باشد.

هندریل شیشه ای

هندریل شیشه ای جایگزینی زیبا برای نرده‌های چوبی یا فلزی است که از قدیم به دیدن آنها عادت کرده بودیم. تصور کنید در تراس ویلایی رو به دریا، دشت یا جنگل نشسته‌اید و نرده‌های شیشه‌ای تراس دید گسترده‌ای تا بی‌نهایت در اختیار شما گذاشته است. در واقع نرده شیشه ای تراس خانه شما را ایمن کرده، اما دید شما را محدود نکرده است.

همگام با مدرن شدن ساخت سازه‌ها و تجهیزات زندگی، در ساخت بخش‌های مختلف ساختمان‌ها هم تغییرات مختلفی صورت گرفته است. یکی از این تغییرات بهره بردن از نرده های شیشه ای به‌جای نرده‌های قدیمی است. بهره بردن از این نرده‌ها فضای زندگی شما را لوکس‌تر و مدرن‌تر کرده و دید شما را محدود نساخته است.

با ما در بررسی نرده های شیشه ای، ویژگی‌ها و کاربردهای آن همراه باشید.

هندریل شیشه ای همان نرده شیشه ای است که جلوه‌ای تازه به ساختمان‌های جدید و مدرن بخشیده است. کاربرد نرده شیشه ای همانند نرده‌های فلزی یا چوبی است، با این تفاوت که این نرده‌ها جلوی دید شما را نمی‌گیرند. انواع نرده شیشه ای پله یا وید شیشه ای امنیت شما را در ساختمان تامین می‌کنند، اما دید شما را محدود نمی‌سازند.

ساختار هندریل شیشه ای

هندریل‌های شیشه‌ای از بخش‌های مختلفی تشکیل شده‌اند:

1- شیشه:

شیشه ماده اصلی تشکیل‌دهنده انواع نرده و وید شیشه ای است. البته جنس شیشه‌ای که در ساخت این نرده‌ها استفاده می‌شود با جنس شیشه‌های معمولی پنجره‌ها متفاوت است. شیشه‌های هندریل شیشه ای در زمان شکستن خرد نمی‌شوند و نمی‌ریزند. همین نکته باعث تامین امنیت افراد در سازه‌هایی است که از نرده شیشه ای پله و تراس و هر نوع دیگری از نرده‌های شیشه‌ای استفاده کرده‌اند.

دو نوع شیشه پرکاربرد در ساخت هندریل شیشه ای مورد استفاده قرار می‌گیرد که یکی شیشه لمینت و دیگری شیشه سکوریت است. از نظر شکل ظاهری نیز دو نوع شیشه در این هندریل‌ها استفاده می‌شود:

* شیشه شفاف:

شیشه‌های شفاف قابلیت دید تا بی‌نهایت را در برابر چشمان شما قرار می‌دهند. از شیشه‌های شفاف در مواردی استفاده می‌شود که دلیلی برای پوشاندن فضای داخل وجود ندارد. استفاده از شیشه شفاف در تراس ویلای رو به جنگل شما بهترین انتخاب است.

* شیشه مات:

از شیشه مات هم می‌توان در ساخت دیوارهای شیشه ای استفاده کرد. شیشه‌های مات روشنی و نور را محدود نمی‌کنند، همچنین همان جلوه لوکس و مدرن را به سازه شما می‌دهند. اما این شیشه‌ها جلوی دید را می‌گیرند و امکان دیدن فضای آن‌طرف شیشه را در اختیار شما نمی‌گذارند. استفاده از شیشه‌های مات برای نرده شیشه ای تراس یا هر جای دیگری زیبایی و لوکس بودن دکوراسیون مدرن را به ساختمان شما می‌آورد. همچنین در صورت خصوصی بودن فضای تراس یا خانه شما، آن را از چشم دیگران دور نگه می‌دارد.

2- زمینه و پایه برای نصب جانپناه شیشه ای مقاوم:

هر نرده‌ای باید در جایی نصب و محکم شود و نرده های شیشه ای هم باید جایی برای نصب داشته باشند. پایه‌ای که برای نصب انواع نرده و وید شیشه ای و هرگونه جان پناه شیشه ای مقاوم مورد استفاده قرار می‌گیرد، از مواد مختلفی است. بتن، چوب سخت، کامپوزیت و مواد دیگری که در ساخت سازه‌ها به کار می‌روند، برای کار گذاشتن پایه نرده‌های شیشه‌ای هم کاربرد دارند.

3- پایه‌ها، اتصالات و یراق‌های جانپناه شیشه ای مقاوم:

ماده اصلی تشکیل دهنده هرگونه جان پناه شیشه ای مقاوم را شیشه تشکیل می‌دهد. شیشه‌ای که باید دارای مقاومت کافی باشد و ایمنی افراد را در سازه تامین کند. اما مقاومت شیشه هرچقدر هم که بالا باشد، نیاز به پایه و اتصالات محکمی دارد که آنها را به یکدیگر و به سازه وصل کند. در واقع نقش اصلی در نگه داشتن نرده های شیشه ای را پایه‌های فلزی آنها، اتصالات و یراق‌ها به‌عهده دارند. همین نکته کافی است تا لزوم استفاده از بهترین یراق‌ها و اتصالات برای کارگذاری این نرده‌ها به یکدیگر و به زمین مشخص شود.

مطالعه بیشتر: کرتینوال

جانپناه شیشه ای مقاوم 

نرده شیشه ای پله را در هر ساختمانی می‌توان به کار برد. البته در ایران استفاده از این نرده‌ها بیشتر در سازه‌های تجاری و عمومی رواج پیدا کرده است. از سازه‌های مختلفی که از نرده های شیشه ای استفاده می‌کنند، می‌توانیم به موارد مختلفی اشاره کنیم:

* استادیوم‌های ورزشی:

استادیوم‌ها و سالن‌های ورزشی برای این طراحی شده‌اند که افراد دور آن بنشینند و بازی‌های ورزشی را نگاه کنند. وجود نرده‌های فلزی بزرگ‌ترین مانع در راه دید تماشاگران است. در مقابل آن، نرده های شیشه ای جلوی دید تماشاگران را نمی‌گیرد، اما مانع افتادن آنها یا رفتن تماشاگران به زمین بازی می‌شود..

* سالن‌های تئاتر و موسیقی:

اگر به سالن‌های تئاتر و موسیقی رفته باشید و جای شما در بالکن آن تعیین شده باشد، نیاز به وید شیشه ای را با تمام وجود در این سالن‌ها احساس می‌کنید. وید شیشه ای در این سازه‌ها باعث می‌شود تا شما دید کاملی به فضای اصلی سالن داشته باشید. بنابراین برای دیدن کنسرت موسیقی یا تئاتری که در حال اجرا است، مجبور نیستید خم شوید و در نهایت هم دید خوبی به صحنه نداشته باشید.

* مجتمع‌های تجاری و مراکز فروش:

اکنون بیشتر مجتمع‌های تجاری و پاساژهای فروش کالا از هندریل شیشه ای به‌عنوان حفاظ طبقات استفاده می‌کنند. این نرده های شیشه ای هم از جان خریداران محافظت می‌کند و هم زیبایی بیشتری به محیط می‌بخشند.

* هتل‌ها:

یکی از عناصری که باعث لوکس‌تر شدن و زیباتر شدن فضای هتل‌ها می‌شود، هندریل‌های شیشه‌ای است. از دیوارهای شیشه ای در بخش‌های مختلف هتل‌ها می‌توانید استفاده کنید. نرده شیشه ای تراس برای بالکن‌های هتل‌ها، جانپناه شیشه ای مقاوم برای بام سبز هتل‌‌ها و همینطور نرده‌های شیشه‌ای برای پله‌های آنها از بهترین انتخاب‌ها به شمار می‌رود.

* استخرها:

نرده های شیشه ای بهترین جانپناه شیشه ای مقاوم برای حفاظت از جان افراد، به‌ویژه کودکان در محیط استخرها است. در محیط استخرهای فضای باز و فضای بسته ممکن است کودکان زیادی حضور داشته باشند و مشغول بازی شوند. وجود هندریل شیشه ای در این مکان‌ها چند ویژگی خاص به محیط می‌بخشد. نخست اینکه از جان کودکان در برابر افتادن در آب و غرق شدن محافظت می‌کند. دومین برتری وجود جانپناه شیشه ای مقاوم در چنین فضاهایی، حفاظت از فضای استخرها و از دست نرفتن زیبایی آنها است.

* روف گاردن:

روف گاردن یا بام سبز به پشت‌بامی گفته می‌شود که همه یا بخشی از آن به شکل فضای سبز درآمده است. بسیاری از سازه‌های مدرن در روی بام خود باغی طراحی می‌کنند و با قرار دادن آلاچیق و وسایل تفریحی دیگر، فضای دل‌نشینی برای ساکنان ساختمان پدید می‌آورند. طبیعی است این بام‌ها باید دارای لبه و دیواری باشند تا خطر افتادن را برای ساکنان ساختمان، به‌ویژه برای کودکان به صفر برسانند.

افزودن نرده‌های فلزی به این فضاها زیبایی آنها را دستخوش آسیب می‌کند. نرده‌های چوبی هم دوامی در زیر تابش آفتاب و بارش برف و باران ندارند. بهترین دیوار محافظ در این فضاها دیوار شیشه ای یا جانپناه شیشه ای مقاوم است. دیوار شیشه ای دید شما را بر روی این بام‌ها محدود نمی‌کند و امکان تماشای دوردست را از شما نمی‌گیرد. اما دیواری نگهدارنده و محکم پدید می‌آورد که همه ساکنان را از خطر افتادن در امان نگه می‌دارد.

از دیگر برتری‌های جانپناه شیشه ای مقاوم برای بام‌های سبز، ایجاد مانعی در برابر وزش باد است. این دیوارهای شیشه ای فضای بام سبز شما را دنج‌تر و دل‌پذیرتر می‌کنند.

انواع هندریل شیشه ای از نظر شکل ساخت:

1- نرده های شیشه ای دارای قاب یا فریم:

معمول‌ترین هندریل‌های شیشه‌ای، نرده های شیشه ای دارای قاب یا فریم است. هندریل شیشه ای فریم‌دار از صفحه‌های شیشه‌ای با قاب فلزی تشکیل شده است. این صفحه‌های شیشه‌ای در قاب‌های فلزی قرار می‌گیرند و محکم می‌شوند. از آلومینیوم و استیل در ساخت قاب این نرده‌‌ها استفاده می‌شود.

نرده های شیشه ای دارای فریم بهترین انتخاب برای مکان‌هایی است که نیاز است افراد به آن تکیه کنند یا با دست آنها را بگیرند. حصارهای استخر یا نرده شیشه ای پله از نوع فریم‌دار مناسب گرفتن دست و تکیه دادن هستند.

2- نرده های شیشه ای فریم‌لس:

نرده شیشه ای پله و همه دیوارهای شیشه ای بدون فریم به طور سرتاسری از شیشه ساخته شده و شما هیچ قابی را به دور آنها نمی‌بینید. لبه شیشه‌ها در این نوع هندریل شیشه ای پوششی از جنس فلز ندارد. نرده شیشه ای تراس بدون فریم از زیباترین انواع دیوارهای شیشه ای به شمار می‌رود و می‌توان آنها را در هر ساختمانی نصب کرد.

نرده‌های بدون فریم از نظر ایمنی بسیار محکم و قابل‌اعتماد هستند. این نرده‌ها در برابر فشار زیاد و ضربه شدید مقاومند. نرده‌های شیشه‌ای تراس از نوع بدون فریم هیچ مانعی در برابر چشم‌های شما قرار نمی‌دهند و چشم‌انداز مقابل چشم‌های شما را به‌طور کامل در معرض دید شما می‌گذارند. این نوع نرده های شیشه ای می‌توانند بهترین جان پناه مقاوم را بر روی بالکن‌ها و روف گاردن‌ها پدید آورند.

نرده شیشه ای تراس

نرده های شیشه ای کاربردهای مختلفی دارند. در یک تقسیم‌بندی کلی می‌توان آنها را به چند گروه تقسیم کرد:

1- نرده شیشه ای تراس:

همه تراس‌ها نیاز به نرده و حفاظ دارند و ما همواره آنها را با نرده‌های فلزی یا چوبی دیده‌ایم. نرده‌های شیشه‌ای که در ساخت تراس‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، تراس‌ها و بالکن‌ها را تبدیل به زیباترین فضاها ساخته‌اند. نرده شیشه‌ای تراس مانع دیدن فضای بیرون نمی‌شود و امکان دید ابدی را برای شما فراهم می‌کند.

2- نرده شیشه ای پله:

معمول‌ترین جایی که همیشه نیاز به نرده داشته، راه‌پله ساختمان است. پله‌های ساختمان، حتی اگر تعداد کمی باشند، نیاز به نرده دارند تا تکیه‌گاهی برای بالا و پایین رفتن از پله‌ها باشند و جلوی افتادن افراد را بگیرند. در برخی از سازه‌های مدرن، این نرده‌ها از جنس شیشه انتخاب می‌شوند. نرده شیشه ای پله از زیباترین نرده‌هایی است که می‌تواند در هر سازه اداری، تجاری و مسکونی مورد استفاده قرار گیرد.

3- وید شیشه ای:

وید (Void) واژه‌ای انگلیسی، و به‌معنای خالی است. در معماری به فضای خالی میان ساختمان وید می‌گویند. برای مثال به فضای خالی وسط پله‌ها و رو به طبقه پایین در خانه‌های ویلایی دوبلکس وید گفته می‌شود. همچنین به فضایی که در پاساژ‌های مختلف بین طبقه‌ها قرار دارد و شما می‌توانید از طبقه‌های بالا، فضای پایین را ببینید نیز وید گفته می‌شود. وجود فضای وید در سازه‌ها، آنها را دل‌بازتر می‌کند و بزرگ‌تر نشان می‌دهد.

نرده‌ای به دور فضای وید در این سازه‌ها کشیده می‌شود تا از افتادن افراد به طبقه یا طبقه‌های پایین جلوگیری کند. وید شیشه ای از نمونه نرده‌های لوکس و مدرن است که در این فضاها کاربرد زیادی پیدا کرده است. وید شیشه ای در خانه‌های دوبلکس و همچنین در فضاهای اداری و تجاری از زیباترین حفاظ‌ها به شمار می‌رود

4- نرده شیشه ای بالکن یا جانپناه شیشه ای مقاوم:

جان پناه شیشه ای مقاوم دیوارهای شیشه‌ای بلندی است که دور بالکن ساختمان یا دور دیوار پشت‌بام کشیده می‌شود و آنجا را به فضایی امن و دنج تبدیل می‌کند. به‌عبارتی، جان پناه شیشه ای دیوار بلندی است که بالکن، پشت‌بام یا فضاهای دیگری را محصور می‌کند تا از جان شما در برابر افتادن محافظت کند.

وظیفه اصلی جانپناه شیشه ای مقاوم نگهداری از جان شما در برابر افتادن از بلندی است. اما جان پناه شیشه ای در کنار انجام این وظیفه، نقش زیباسازی سازه را هم به‌عهده دارد. برپایی یک جان پناه شیشه ای مقاوم بر لبه یک بام بلند، امنیت شما را تامین می‌کند، اما جلوی دید شما را هم نمی‌گیرد. منظره ابدی هدیه‌ای است که انواع جان پناه شیشه ای مقاوم در اختیار شما قرار می‌دهند تا از دیدن آن لذت ببرید.

بهره بردن از این دیوارهای شیشه ای در پشت بام سازه‌هایی که تبدیل به روف گاردن شده‌اند، دکوراسیون شما را کامل می‌کند.

از جانپناه شیشه ای مقاوم در مکان‌های مختلفی استفاده می‌شود:

• دور بالکن در ساختمان‌های مختلف مسکونی، تجاری و اداری.

• لبه پشت‌بام.

• در کافه‌تراس‌ها و رستوران‌ها.

وید شیشه ای 

ویژگی‌های خاص شیشه باعث شده تا انواع نرده شیشه ای تراس جایگزین نرده‌های قدیمی شوند. از نمونه برتری‌های دیوارهای شیشه ای می‌توان به موارد مختلفی اشاره کرد:

1- نرده شیشه ای پله و بالکن فضای مدرنی برای سازه شما رقم می‌زند:

یکی از موادی که مدرن بودن سازه را بیشتر نمایان می‌کند، شیشه است. نکته جالب این است که دوره مدرن در معماری با بتن، فولاد و شیشه آغاز شد. در ابتدا شیشه بیشتر در پنجره‌ها و نمای ساختمان به کار می‌رفت، اما با پیشرفت‌های بیشتر معماری، این ماده در نرده‌ها نیز مورد بهره‌برداری قرار گرفت. اکنون نرده شیشه‌ای تراس و پله یکی از عناصر معماری مدرن به شمار می‌رود.

2- نرده جانپناه شیشه ای مقاوم ایمن است:

کاربرد اصلی نرده، فراهم کردن ایمنی افراد است، پس اگر نرده‌ها از ماده‌ای ساخته شوند که از پس انجام این کار برنیایند، کارایی ندارند. از ویژگی‌های نرده و جانپناه شیشه ای مقاوم، امنیت بالای آنها است. این نرده‌ها مانند نره‌های فلزی از ایمنی کافی برخوردارند. همچنین شیشه‌هایی که در ساخت این نرده‌ها به کار می‌روند، در زمان حادثه به تکه‌های ریز و نوک‌تیز تبدیل نمی‌شوند و خطری برای افراد ندارند.

3- نرده وید شیشه ای قدرتمند و بادوام است:

شفافیت و زیبایی نرده شیشه ای تراس و پله تنها برتری آنها نیست. این نرده‌های شیشه‌ای بسیار محکم و قدرتمند هستند و دوام طولانی دارند.

4- تعمیر و نگهداری هندریل شیشه ای کم‌هزینه است:

یکی دیگر از برتری‌های نرده های شیشه ای، کم‌هزینه بودن آنها است. دوام هر نوع نرده و وید شیشه ای زیاد است و خیلی نیاز به تعمیر و بازسازی پیدا نمی‌کنند.

5- نرده شیشه ای تراس و پله فضا را گسترده‌تر نشان می‌دهد:

یکی از بهترین ویژگی‌های انواع هندریل شیشه ای بازتر، بزرگ‌تر و گسترده‌تر نشان دادن فضا است. به‌ویژه اگر هندریل‌ها با شیشه‌های شفاف ساخته شده باشند، این ویژگی در آنها بارزتر و بیشتر پدیدار می‌شود. برخی تصور می‌کنند از وید شیشه ای فقط باید در فضاهای بزرگ و عمومی استفاده کرد. نکته جالب این است که فضاهای کوچک‌تر نیاز بیشتری به این نرده‌ها دارند تا بزرگ‌تر نشان داده شوند.

6- نرده های شیشه ای چشم‌انداز شما را محدود نمی‌کند:

نرده های شیشه ای در هرجایی که استفاده شوند، دید شما را محدود نمی‌کنند. نرده شیشه ای تراس چشم‌انداز گسترده‌ای برای شما به فضای بیرون از ساختمان فراهم می‌کند. جانپناه شیشه ای مقاوم فضای لذت‌بخشی برای شما مهیا می‌کند. وید شیشه ای نیز نمایی از کل ساختمان را در معرض دید شما قرار می‌دهد.

7- نرده شیشه ای پله و بالکن نور بیشتری وارد فضای مورد نظر شما می‌کند:

استفاده از چوب یا فلز در ساخت نرده با ایجاد مانعی در برابر نور، فضا را تاریک‌تر می‌کند. اما نرده شیشه‌ای تراس و پله در هر مکانی که استفاده شود، جلوی گذر نور را نمی‌گیرد. در نتیجه فضا روشن‌تر و درخشان‌تر خواهد بود.

8- تمیز کردن جانپناه شیشه ای مقاوم آسان است:

برای توضیح تمیز کردن آسان نرده‌های شیشه‌ای، کافی است تمیز کردن شیشه را با تمیز کردن آهن مقایسه کنید. تمیز کردن وید شیشه ای و هرگونه نرده شیشه ای تراس با یک دستمال نخی و کمی شیشه پاک‌کن به راحتی امکان‌پذیر است. نرده شیشه‌ای صاف و یکدست است و پیچیدگی‌های نرده‌های فلزی را ندارد. ازاین‌رو نظافت هندریل شیشه ای در مقایسه با نرده‌های فلزی بسیار آسان‌تر است.

9- هرگونه وید شیشه ای و نرده شیشه ای به ارزش ملک شما اضافه می‌کند:

بهره بردن از هر نوع وید شیشه ای، نرده شیشه ای تراس و جانپناه شیشه ای مقاوم به ارزش ملک شما می‌افزاید. مدرن کردن و زیباسازی ساختمان شما فروش و اجاره دادن آن را هم آسان‌تر می‌کند. همچنین زندگی شما در چنین فضایی زیباتر و لوکس‌تر است.

10- نرده شیشه ای پله و بالکن با هر فضایی هماهنگ است:

نرده های شیشه ای رنگ و فرم خاصی ندارند که باعث تضاد آنها با دکوراسیون‌های مختلف شود. همین دلیل باعث می‌شود تا هر دکوراسیونی با هر رنگ و طرحی بتواند هندریل شیشه ای را نیز در کنار خود داشته باشد و با آن هماهنگ شود.

معایب استفاده از هندریل شیشه ای:

استفاده از هر ماده‌ای در معماری و دکوراسیون برتری‌ها و ضعف‌هایی دارد. از نمونه معایب استفاده از نرده های شیشه ای هم به موارد مختلفی می‌توانیم اشاره کنیم:

* قیمت نرده شیشه ای تراس و پله، و هر نوع دیوار شیشه‌ای بالاتر از نرده‌های فلزی است.

* نرده های شیشه ای به‌طور مرتب نیاز به تمیزکاری دارند، به‌ویژه نرده‌هایی که در فضای باز مانند روف گاردن و... نصب می‌شوند. نرده‌های فضای باز همواره در معرض بارش باران، گردوغبار هوا، فضولات پرندگان و عوامل دیگر محیطی قرار می‌گیرند. همین دلیل کافی است که خیلی زود کثیف شوند. کثیفی روی آنها هم به‌خوبی نمایان می‌شود. در واقع بزرگ‌ترین اشکال وید شیشه ای و هرگونه دیوار شیشه‌ای، نمایان کردن کثیفی و آلودگی است.

* نرده شیشه ای تراس و پله اگر از شیشه‌های شفاف انتخاب شوند، مناسب حریم خصوصی نیستند. در فضاهایی که نیاز است تا حریم خصوصی شما رعایت شود، باید از شیشه‌های مات برای ساخت این نرده‌ها استفاده شود. بهترین ویژگی نرده‌های شیشه‌ای، شفافیت و دید گسترده آنها است. اما زمانی که از شیشه مات استفاده شود دیگر چیز زیادی از این قابلیت باقی نمی‌ماند. البته استفاده از شیشه مات هم زیبایی خود را دارد، اما دید شما را محدود می‌کند.

انواع هندریل شیشه ای از نظر روش ساخت و نصب:

انواع مختلفی از هندریل شیشه ای ساخته می‌شود که درجنس مواد، روش ساخت و کارگذاری با یکدیگر متفاوتند. البته قیمت نرده شیشه ای تراس و انواع دیگر نرده‌ها نیز با هم فرق دارند. در ادامه به بررسی برخی از انواع دیوارهای شیشه ای از نظر سبک ساخت و کارگذاری می‌پردازیم:

* نرده های شیشه ای دفنی:

نرده شیشه ای دفنی نوعی نرده توکار است. پایه‌های نرده دفنی در زمین کار گذاشته می‌شوند و در واقع مدفون می‌شوند. در این روش ساخت نرده‌های شیشه‌ای نیاز به زیرسازی و کندن زمین است. در این نوع از نرده‌های شیشه‌ای، شیشه سکوریت یا لمینت درون پروفیل یا ریل قرار می‌گیرد تا فضای دیدگسترده‌تری در اختیار شما قرار دهد. نرده‌های دفنی یکی از پرطرفدارترین نرده‌های شیشه‌ای، و یکی از بهترین نوع نرده‌ها برای بالکن شما به حساب می‌آیند.

* نرده های شیشه ای اسپیگات:

نرده اسپیکات نرده‌ای روکار است. در اجرا و نصب این نوع نرده شیشه ای پله و تراس، پایه‌های فلزی نرده‌ها در داخل زمین کار گذاشته شده، شیشه‌ها بر روی آنها سوار می‌شوند. استفاده از پایه‌ها و نرده‌های شیشه‌ای اسپیگات زمانی بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد که زمان اجرای پروژه کوتاه است. این روش ساخت و اجرا نیاز به زیرسازی و تخریب ندارد.

* نرده های شیشه ای اکسپوز:

نرده شیشه ای اکسپوز نیز نوعی نرده روکار است. در این سبک ساخت نرده‌‌های شیشه‌ای، شیشه‌های یکدست و یکپارچه داخل پروفیل‌های آلومینیوم با بلندی حدود 10 سانتی‌متر قرار می‌گیرند. انتخاب رنگ روکش‌های آلومینیوم و رنگ شیشه در این سبک و سبک‌های دیگر ساخت نرده‌های شیشه‌ای در اختیار سفارش‌دهنده است. از برتری‌های این سبک ساخت نرده‌های شیشه‌ای می‌توان به جایگزینی آسان شیشه‌های آن اشاره کرد.

* نرده های شیشه ای فیکس پوینت:

نرده‌های فیکس پوینت که دکمه‌ای هم خوانده می‌شوند، از دو بخش شیشه سکوریت و بست‌های پوینت گلس ساخته می‌شوند. فراهم کردن دید گسترده از ویژگی‌های نرده‌های فیکس پوینت است. در این نوع نرده‌های شیشه‌ای هم می‌توان از شیشه‌های رنگی استفاده کرد.

قیمت نرده شیشه ای تراس

همان‌طور که پیش‌تر به آن اشاره شد، انواع مختلفی از نرده های شیشه ای ساخته می‌شوند. قیمت هرکدام از این نرده‌ها با دیگری متفاوت است. قیمت نرده شیشه ای تراس بر اساس متر مربع یا با توجه به طول نرده محاسبه می‌شود و به گزینه‌های مختلفی بستگی دارد که از بین آنها به موارد مختلفی می‌توانیم اشاره کنیم:

1- نوع نرده شیشه ای:

نوع نرده شیشه ای روی قیمت آن تاثیرگذار است. قیمت نرده شیشه ای تراس با توجه به اینکه از چه سبکی در ساخت آن استفاده شده، با قیمت جانپناه شیشه ای مقاوم متفاوت است. قیمت هر دوی آنها هم ممکن است با قیمت وید شیشه ای فرق داشته باشد. پس یکی از گزینه‌های مهم در تعیین قیمت نرده شیشه ای تراس نوع آن است.

2- نوع پروفیل و یراق‌های به‌کاررفته در نرده شیشه ای تراس:

تنها تفاوت در نوع یراق‌ها می‌تواند قیمت نرده شیشه ای تراس و انواع دیگر دیوارهای شیشه ای را کاملا با هم متفاوت سازد. یراق‌های ایرانی یا برخی از یراق‌های خارجی قیمت پائین‌تری دارند، اما قیمت یراق‌های کارخانه‌های شناخته‌شده اروپایی و آمریکایی بالا است. همین مسئله هم قیمت نرده شیشه ای تراس، وید شیشه ای و هرگونه دیوار شیشه ای را بالاتر می‌برد.

3- هزینه نصب نرده شیشه ای تراس:

هزینه نصب نرده‌ها نیز یکی دیگر از فاکتورهای اثرگذار بر قیمت نرده شیشه ای تراس است. این هزینه مقدار ثابتی ندارد و در شرکت‌های مختلف با هم متفاوت است. با پرسش از شرکت مورد نظر می‌توانید معیارهای سنجش آنها در هزینه نصب نرده شیشه ای تراس را سوال کنید.

4- نیاز به زیرسازی برای کارگذاری نرده شیشه ای تراس:

یکی دیگر از موارد اثرگذار روی قیمت نرده شیشه ای تراس، نیاز داشتن یا نداشتن به زیرسازی است. نصب بعضی از نرده‌ها نیاز به زیرسازی دارد و برخی نیز به آسانی در زمین کار گذاشته می‌شوند. این مسئله نیز روی قیمت نرده شیشه ای تراس تاثیر می‌گذارد.

مطلب پیشنهادی : جک درب اتوماتیک

نرده شیشه ای پله

نصب نرده شیشه ای پله، تراس و هر دیوار شیشه ای دیگر کاری تخصصی است و نیاز به نیروی ماهر دارد. قیمت نرده شیشه ای تراس و پله بالا است و هرگونه ناوارد بودن نیروی کار باعث آسیب به این نرده‌ها می‌شود و آنها را از رده خارج می‌کند. این مسئله ضرر مالی زیادی به پروژه وارد می‌کند.

مراحل ساخت و نصب هندریل شیشه ای:

1- اندازه‌گیری پروژه و نقشه‌برداری از آن:

اولین گام در اجرای پروژه نرده یا جانپناه شیشه ای مقاوم، اندازه‌گیری آن است. کارشناسان ساخت و نصب نرده های شیشه ای، ابتدا متراژ پروژه را اندازه‌گیری می‌کنند. در این اندازه‌گیری، علاوه بر طول کار، پهنای مورد نیاز شیشه و همچنین زاویه شیب و چرخش آن هم اندازه‌گیری می‌شود. کوچک‌ترین اشتباه در اندازه‌گیری می‌تواند شیشه‌ها را بدون استفاده ‌کند.

توجه داشته باشید شکل و ساختار پروژه و ویژگی‌های آن عامل موثری هم در برآورد قیمت نرده شیشه ای تراس یا هر نوع دیوار شیشه ای دیگر است.

2- نوع نرده یا وید شیشه ای مناسب برای پروژه:

ممکن است پروژه شما فقط به یک نوع نرده شیشه ای نیاز داشته باشد. شاید هم انواع مختلفی از دیوارهای شیشه ای در بخش‌های مختلف سازه مورد نیاز باشد. از نمونه این نرده‌های شیشه‌ای می‌توان به نرده های شیشه ای پله و تراس، وید شیشه ای و جانپناه شیشه ای مقاوم اشاره کرد. البته قیمت نرده شیشه ای تراس یا انواع دیگر دیوارهای شیشه ای هم با یکدیگر متفاوت است.

3- انتخاب نوع و جنس مواد در ساخت نرده و وید شیشه ای:

نوع و جنس مواد سازنده نرده های شیشه ای نیز از نکته‌هایی است که در زمان آغاز پروژه باید مشخص شود. کیفیت مواد به‌کاررفته در نرده‌ها یکی از مواردی است که در زمان سفارش باید مورد توجه قرار گیرد. انتخاب نوع و کیفیت مواد مانند انواع پروفیل مصرفی یا انواع یراق‌ها به‌صورت مستقیم در کیفیت کار و البته در قیمت نرده شیشه ای تراس و انواع دیگر دیوارهای شیشه ای تاثیر زیادی دارد.

4- برآورد زمان پروژه برای ساخت نرده و وید شیشه ای:

برآورد زمان پروژه با توجه به اندازه، نوع و متراژ کار مشخص می‌شود. صاف یا قوس‌دار بودن شیشه‌های مورد نیاز پروژه می‌تواند زمان آماده‌سازی آنها را کمتر یا بیشتر کند. مدل اتصالات هم یکی دیگر از عواملی است که در آماده‌سازی انواع نرده و وید شیشه ای دخالت دارد.

برای مثال اگر شیشه‌های پروژه از نوع سکوریت باشد، زمان کمتری برای آماده‌شدن نیاز دارد. اما شیشه‌های لمینت نیاز به زمان بیشتری برای آماده کردن دارند. همچنین نوع نصب در زمین نیز در تعیین زمان پروژه موثر است. از طرف دیگر کم یا زیاد شدن زمان پروژه در قیمت نرده شیشه ای تراس و انواع دیگر نرده های شیشه ای نیز دخالت دارد.

5- اجرای پروژه:

پس از پیموده شدن روندی که به آنها اشاره شد، نوبت به نصب نرده‌ها و دیوارهای شیشه است که باید به دست نیروی کار ماهر انجام شود.

هندریل شیشه ای فقط سازه شما را زیباتر نمی‌کند. این دیوارهای شیشه ای پرطرفدار امکان تماشای مناظر اطراف را هم در اختیار شما می‌گذارند. پس اگر طراحی یک مجتمع تجاری در دست شما است، دیوارهای شیشه ای فضای گسترده‌تری برایتان رقم می‌زند. اگر در حال طراحی و ساخت یک آپارتمان مسکونی هستید، دیوارهای شیشه ای در پیرایش و زیباسازی بالکن‌ها به کمک شما می‌آیند. اگر هم ساخت ویلایی در کنار جنگل و دریا در اختیار شما است، زیبایی فضای سبز و دریا را با نرده‌های شیشه‌ای به داخل سازه می‌آورید. برای آگاهی از قیمت نرده شیشه ای تراس و هرگونه دیوار شیشه ای با ما تماس بگیرید.

هندریل شیشه ای یا نرده شیشه ای پله یکی از کاربردی‌ترین سازه‌های شیشه ای در صنعت ساختمان است. هندریل شیشه ای از شیشه سکوریت یا لمینت ساخته شده و به دلیل زیبایی، امنیت و قیمت مقرون‌به‌صرفه، جایگزین مناسبی برای نرده های قدیمی محسوب می‌شود. نرده های شیشه ای در انواع مختلفی از جمله نرده شیشه ای پله، نرده شیشه ای تراس، جانپناه شیشه ای مقاوم و نرده شیشه ای استخر تولید می‌شوند. با ما در مطالعه این مطلب همراه شوید تا بیشتر در مورد هندریل شیشه ای، تنوع محصولات و کاربردهای آن گفتگو کنیم.

ازلیست قیمت درب اتوماتیک ایرانی بیشتر بدانید

 هندریل شیشه ای، انتخابی ایمن و اقتصادی

 نرده شیشه ای پله که با نام جانپناه شیشه ای مقاوم نیز شناخته می‌شود، از محبوب‌ترین انواع نرده های شیشه ای به‌شمار می‌آیند که علاوه بر زیبایی، ایمنی بالایی نیز دارند. شیشه سکوریت یا لمینت از متریال اصلی استفاده شده در نرده های شیشه ای پله است که در برابر ضربه و فشار بسیار مقاوم بوده و امکان دید گسترده را برای کاربران فراهم می‌کنند. نرده شیشه ای تراس یکی دیگر از انواع پرکاربرد نرده های شیشه ای است که به دلیل شفافیت و زیبایی فضایی زیبا و امن برای استراحت و لذت بردن از مناظر خارجی ایجاد می‌کند. نرده های شیشه ای تراس در انواع مختلفی از جمله انواع فریم‌دار، بدون فریم و اسپایدری تولید می‌شوند. قیمت نرده شیشه ای تراس یا جانپناه شیشه ای مقاوم تحت‌تاثیر فاکتورهای مختلفی قرار دارد.

 قیمت نرده شیشه ای و عوامل موثر بر آن

 قیمت نرده شیشه ای تراس و نرده شیشه ای پله به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهم‌ترین آنها عبارتند از: نوع شیشه: شیشه سکوریت و لمینت دو نوع شیشه اصلی هستند که برای ساخت نرده شیشه ای یا هندریل شیشه ای استفاده می‌شوند. شیشه سکوریت مقاوم‌تر از شیشه لمینت بوده و در نتیجه قیمت بالاتری نیز دارد. ضخامت شیشه: ضخامت شیشه نیز بر قیمت نرده شیشه ای تراس، نرده شیشه ای پله و به‌طور کلی جانپناه شیشه ای مقاوم اثر می‌گذارد. شیشه‌های ضخیم‌تر، مقاوم‌تر و ایمن‌تر هستند و در نتیجه قیمت بالاتری نیز دارند. ارتفاع نرده: ارتفاع نرده یا هندریل شیشه ای در نرده شیشه ای پله نیز بر قیمت آن موثر است. نرده شیشه ای پله با ارتفاع بیشتر، طبعا نیاز به شیشه و مصالح بیشتری داشته و در نتیجه قیمت بالاتری نیز دارند. نوع فریم: نرده شیشه ای تراس می‌تواند با فریم یا بدون فریم اجرا شود که بر قیمت نرده شیشه ای تراس موثر است. جانپناه شیشه ای مقاوم از جنس نرده‌های بدون فریم، ظاهری مدرن‌تر و قیمت بالاتری دارند. نوع یراق‌آلات: کیفیت و نوع یراق‌آلات نیز بر قیمت نرده شیشه ای تراس تأثیر می‌گذارد. یراق‌آلات باکیفیت‌تر، قیمت بالاتری نیز دارند. مدل نرده: تنوع مدل‌های نرده شیشه ای تراس و پلکان، یکی از ویژگی‌های این نوع نرده‌ها است. مدل‌های مختلف نرده شیشه ای پله، قیمت‌های متفاوتی دارند.

 با تنوع مدل‌های نرده شیشه ای تراس آشنا شویم

 نرده شیشه ای تراس در انواع مختلفی تولید می‌شود که هر کدام از آنها ویژگی‌ها و مزایای خاص خود را دارند. برخی از محبوب‌ترین مدل‌های نرده شیشه ای تراس در فرم‌های جانپناه شیشه ای مقاوم عبارتند از: نرده شیشه ای فریم‌دار: این نوع نرده از یک فریم فلزی یا آلومینیومی برای نگهداری شیشه استفاده می‌کند. نرده شیشه ای فریم‌دار، قیمت مناسب‌تری نسبت به سایر مدل‌ها دارد. نرده شیشه ای بدون فریم: این نوع نرده یا هندریل شیشه ای، بدون فریم فلزی یا آلومینیومی بوده و شیشه مستقیماً روی دیوار یا کف نصب می‌شود. نرده شیشه ای بدون فریم، ظاهری مدرن‌تر و شیک‌تر دارد اما در مقابل این نوع جانپناه شیشه ای مقاوم، قیمت بالاتری نیز دارد. قیمت نرده شیشه ای تراس نیز بر همین مبنا می‌تواند متنوع و متفاوت محاسبه شود. نرده شیشه ای اسپایدری: این نوع نرده یا هندریل شیشه ای از کابل‌های فولادی برای نگهداری شیشه استفاده می‌کند. نرده شیشه ای اسپایدری، ظاهری بسیار مدرن و مینیمالیستی دارد اما قیمت بالاتری نیز دارد. نقش مدل نرده در قیمت نیز به‌نوبه خود مهم بوده و مدل نرده شیشه ای تراس، از عوامل مؤثر بر قیمت آن به‌شمار می‌آید. مدل‌های مختلف نرده شیشه ای تراس، از لحاظ هزینه ساخت و مواد اولیه متفاوت هستند. به عنوان مثال، نرده شیشه ای بدون فریم، هزینه ساخت بالاتری نسبت به انواع فریم‌دار دارد. به همین شکل، نرده شیشه ای اسپایدری نیز، هزینه ساخت بالاتری نسبت به نرده شیشه ای بدون فریم دارد و قیمت نرده شیشه ای تراس از این فرم نیز بالاتر از مدل‌های کلاسیک محاسبه می‌شود. قیمت نرده شیشه ای تراس، با توجه به عوامل مختلفی تعیین می‌شود. مهم است که قبل از خرید نرده شیشه ای تراس، عوامل مؤثر بر قیمت را در نظر بگیرید تا بتوانید نرده‌ای با کیفیت و متناسب با بودجه خود انتخاب کنید.

مطلب پیشنهادی: نمای شیشه ای

 سخن آخر

 نرده های شیشه ای یا هندریل شیشه ای یکی از بهترین گزینه‌ها برای ایجاد زیبایی، امنیت و دید باز در فضاهای مختلف هستند. این نرده‌ها در انواع مختلفی تولید می‌شوند و می‌توان با توجه به نیاز و بودجه، نمونه مناسب هندریل شیشه ای را انتخاب و خریداری و نصب کرد. تنوع این محصولات همچنین فرصتی است تا افراد با سلیقه‌ها و توان خرید مختلف بتوانند نمونه مورد نظر خود را در میان این تولیدات پیدا کرده و از آن در فضای دلخواه خود از تراس تا پله و دیگر بخش‌های ساختمان استفاده کنند.


مقالات مشابه

کیفیت ماندگار است

Aluminum door, window and facade