×

به اشتراک بگذارید

  • نمای شیشه ای کرتین وال

نمای شیشه ای کرتین وال یکی از پرکاربردترین انواع نما شیشه ای می باشد. طراحی نمای شیشه ای ساختمان و انتخاب بین آن ها کار دشواری است.در واقع نمای شیشه کرتین وال سیستم پوشش دهنده بیرونی ساختمان است ، پوششی غیر ساختاری که خودش به صورت جداگانه یک “سازه” محسوب می شود ، به این معنا که هیچ بار مرده ای از ساختمان را به دوش نمی کشد و تنها نیرویی که بر آن وارد می شود وزن خودش و نیروی بادی است که با احتساب موقعیت اقلیمی و ارتفاع ساختمان بر آن وارد خواهد شد.

نمای شیشه کرتین وال از چند بخش متفاوت تشکیل شده که شامل شیشه و یک ساختار آلومینیومی است. این ساختار های آلومینیومی که به صورت شبکه هایی عمودی و افقی هستند را لامل می نامند که در واقع شیشه را روی خود نگه می دارد.

کرتین وال ها سازه های خود ایستایی هستند که بار های وارد از طرف باد و زلزله یا ارتعاش را به سازه اصلی ساختمان منتقل می کنند.

نمای شیشه کرتین وال به عنوان دیوار نازکی که معمولاً از جنس آلومینیوم تعریف می‌شود و حاوی قسمت‌هایی از شیشه، پانل‌های فلزی یا سنگ نازک است. این مورد تنها به نمای ساختمان مربوط است و کف یا سقف ساختمان را شامل نمی‌شود. باد و بار سنگین کرتین وال، به طور معمول به ساختار ساختمان منتقل می‌شود. استفاده از این سیستم‌های نمای ساختمان دیواری با قاب آلومینیوم، به دهه ۱۹۳۰ میلادی باز می‌گردد و پس از جنگ جهانی دوم هنگامی که عرضه آلومینیوم برای استفاده غیر نظامی در دسترس قرار گرفت، به سرعت توسعه یافت.

سیستم‌های نمای شیشه ای کرتین وال، از سیستم‌های استاندارد موجود در کاتالوگ سازنده گرفته تا دیوارهای سفارشی را شامل می‌شوند. با افزایش سطح دیوار، هزینه دیواره‌های سفارشی بیشتر از سیستم‌های استاندارد شده و توصیه می‌شود برای پروژه‌هایی که این سیستم‌ها را شامل می‌شوند، از مشاوران با تخصص در زمینه طراحی کرتین وال کمک بگیرید تا به تصمیم‌گیری درست، به شما کمک کنند.

دارای ساختاری خود ایستا می­باشد به این معنا که خود ساختمان متحمل هیچ­گونه بار و سنگینی از جانب شیشه­ ها و انرژی­ های حاصل از باد ، طوفان و …که متوجه سوی خارجی ساختمان است، نمی­شود بلکه سنگینی این بار بر روی سازه کرتین وال یا همان لامل ­ها و شاسی کشی ه­ای مربوطه است. به لحاظ مسایل مربوط به سازه این نوع نما بهترین نمای شیشه­­ ای در ارتفاعات است که معمولا از مصالح سبک مانند آلومینیوم و شیشه ساخته می­شود.


ساختمان اصلی کرتین وال شامل شاسی و لامل است که شیشه ­ها بر روی آنها نصب می­شوند. لامل ­ها از نوعی سازه آلومینیومی ساخته می ­شوند که در جهت­ های عمودی و افقی نصب می­ شوند به لامل­ های عمودی مولیون و به نماهای افقی ترنسم می­ گویند.


از مهترین مزایای استفاده از نمای شیشه کرتین وال در ساختمان می­توان به سبُکی ساختار و کاهش بارمرده ساختمان با توجه به نوع ساختار آن اشاره کرد که باعث می­شود ساختمان در برابر سوانحی مانند زلزله مقاوم­تر باشد. هم چنین لامل به گونه­ای طراحی شده است که بتوان به شکلی مناسب آن را عایق بندی کرد. سطح مقطع لامل­ها به گونه­ای طراحی شده است که بتوانند در شیار­هایی در هم قفل شوند و یا شیشه ­ها در فضای بین مولیون و ترنسم قرار گیرند تا بتوان با لاستیک­های مخصوصی به نام EPDM جهت انجام عایق بندی حرارتی اقدام کرد بنابراین نمای شیشه ­ای کرتین وال دارای عایق حرارتی، رطوبتی، صوتی است که منجر به تنظیم بهتر دمای محیط و نور می­شود بنابراین مصرف انرژی الکتریسیته ساختمان را کاهش می­دهد. از مزایای دیگر می­توان به سرعت زیاد اجرا، امکان ترکیب آسان با سایر سیستم­های پوشش نما، امکان اجرا به صورت پیش ساخته و یا نیمه پیش ساخته، تنوع ویژگی­ های و آپشن ­های ظاهری سیستم، زیبایی و جلوه­های خاص مدرن در شب و روز اشاره کرد.

در معماری مدرن، نمای کرتین وال معمولا یک دیوار نازک ساخته شده از شیشه، فلز یا سنگ چسبیده به سازه ی بیرونی ساختمان است که در قاب آلومینیومی محصور شده است.


نمای کرتن وال بار سقف و کف ساختمان را حمل نمی کند.


نمای شیشه کرتن وال تنها از نفوذ هوا و آب جلوگیری می کند و نوسان حاصل از وزش باد و فعالیت ارتعاشات زمبن (زمین لرزه) را کاهش می دهد.


کرتن وال بارهای افقی را که به دلیل وزش باد و جاذبه زمین به ساختمان وارد می شود را انتقال می دهد تا سازه را ثابت نگه دارد.

مطلب پیشنهادی : نمای اسپایدری 

مزیت نمای شیشه ای کرتین وال

قبل از آنکه فولاد و بتن مسلح، به مصالح رایج ساختمانی مبدل شوند یک نمای ساختمانی تمام بار سازه را به طور معمول تحمل می کرد.یکی از مزیت های بزرگ نماهای شیشه ای امروزی اینست که می تواند از مواد و مصالح بسیار سبک تری مانند شیشه ساخته شود که خود موجب ورود و پالایش نور طبیعی به ساختمان می گردد و به علاوه جلوی ورود هوا و رطوبت به ساختمان را می گیرد.


نماهای شیشه ای و یا نمای کرتین وال ها ساختمان می توانند به مانند یک عایق آتش مانع از پخش شدن آتش سوزی در بین طبقات شوند و از سرعت آن بکاهند.

کاربرد نمای کرتین وال‌ها

سیستم کرتین وال پوششی بیرونی از یک ساختمان است که شامل دیوارهای بیرونی غیر ساختاری بوده و فقط برای محافظت در برابر آب و هوا و عوامل خارجی استفاده می‌شود. از آنجا که کرتین وال غیر ساختاری است، می‌توان در ساخت آن از مواد سبک وزن استفاده کرد؛ در نتیجه هزینه‌های ساخت کاهش می‌یابد. هنگامی که از شیشه به عنوان کرتن وال استفاده می‌شود، نور طبیعی می‌تواند به عمق بیشتری در داخل ساختمان نفوذ کند و این یکی از مزیت‌های بزرگ آن است.


نمای کرتین وال به غیر از وزن مواد خودش، هیچ باری از سازه‌های ساختمان را متحمل نمی‌شود. دیوار از طریق اتصالات در کف یا ستون‌های ساختمان، فشار و بار بادی جانبی را که برای ساختمان اتفاق می‌افتد را به ساختار اصلی ساختمان منتقل می‌کند. یک کرتین وال در برابر نفوذ هوا و آب مقاومت دارد و نوسانات ناشی از باد و نیروهای لرزه‌ای که به ساختمان اعمال می‌شود را دفع می‌کند و در برابر این فشارها، توانایی تحمل وزن خودش را دارد.


سیستم‌های کرتین وال معمولاً با سازه‌های آلومینیومی طراحی و این قاب‌های آلومینیومی به طور معمول با شیشه ترکیب می‌شوند و شیشه‌ها درون آن‌ها قرار می‌گیرند. این ترکیب می‌تواند یک نمای ساختمان جذاب و دلپذیری را بسازد و همچنین مزایایی همچون استفاده از نور روز را فراهم می‌کند. در این چنین ساختمان‌هایی، به خصوص هنگام استفاده از مقادیر زیادی شیشه، کنترل گرمای خورشیدی، کمی دشوار است.


برای طراحی کرتین وال‌ها باید به الزامات طراحی از قبیل انبساط و انقباض حرارتی توجه کرد. طبیعتاً یک مجتمع تجاری یا یک پاساژ با یک ساختمان مسکونی متفاوت است و باید نکاتی را در نظر گرفت، برای مثال: نوسان ساختمان و میزان حرکت آن؛ مسیری برای هدایت آب و حتی در نظر گرفتن نکاتی برای به وجود آوردن راندمان بالا برای سیستم حرارتی و گرمایشی، سرمایش و روشنایی که در مجموع مقرون به صرفه باشد.

مزایای استفاده از نمای شیشه کرتین وال چیست؟

نمای کرتین وال‌ ها جزء سازه‌های سبک محسوب می‌شوند و فشاری که ساختمان باید تحمل کند کمتر می‌شود.

امکان بهینه‌سازی مصرف انرژی وجود دارد و با استفاده از این سیستم‌ها هزینه استفاده از انرژی کاهش می‌یابد.

نمای شیشه کرتن وال به ساختمان نور بیشتری ورود پیدا می‌کند و فضای خانه روشن‌تر می‌شود.

هزینه‌های بهره‌برداری و همچنین نگهداری تجهیزات ساختماندر نمای شیشه ای کرتن وال کاهش می‌یابد.

در نمای کرتن وال (کرتین وال) رفتار مناسبی برای مقابله با زلزله در نظر گرفته شده است.

نمای خارجی ساختمان شکیل‌تر و زیباتر به نظر می‌رسد و در کنار آن نمای داخلی ساختمان نیز زیباتر می‌شود؛ در

روز فضای پرنورتر و در شب تماشای صحنه جذاب و خاصی را تجربه خواهید کرد.

سرعت ساخت و پیاده‌سازی نمای شیشه کرتین وال بیشتر از روش‌های ساخت سنتی است.

در نمای کرتین وال امکان نصب پنجره‌های بازشو وجود دارد.

سیستم‌های کرتین وال شیشه ای عایق صوت، حرارت و رطوبت هستند.

این سیستم‌های نمای شیشه ای توانایی مقابله در برابر بادهای شدید را دارند و همچنین در برابر سرقت ایمن هستند.

شرکت آلومات با انجام پروژه های متعدد و اجرای با کیفیت ترین نمای شیشه ای در کشور، خدمات خود را به مشریان گرامی عرضه می دارد. برای اطلاعات بیشتر و سفارشات با مشاورین ما تماس حاصل نمایید.


اجرای نمای کرتین وال

نمای کرتین وال Curtain Wall یا نمای لامل، یک دیوار نازک، معمولا با قاب آلومینیومی، حاوی شیشه، پانل‌های فلزی یا سنگ نازک است. اسکلت سازه به ساختمان متصل است و بارهای کف یا سقف ساختمان را تحمل نمی‌کند. بارهایی که در اثر باد و یا جاذبه به نمای لامل وارد می‌شود، معمولا به کف منتقل می‌گردند، تا فشاری بر روی سازه وارد نشود.

سیستم‌های دیواری با قاب آلومینیومی به دهه 1930 برمی‌گردد و پس از جنگ جهانی دوم، زمانی که عرضه آلومینیوم برای مصارف غیر نظامی در دسترس قرار گرفت، به سرعت توسعه یافتند.

اجرای نمای کرتین وال از سیستم‌های استاندارد تا انواع سفارشی تخصصی را شامل می‌شود. با افزایش مساحت دیوار، قیمت کرتین وال سفارشی به انواع استاندارد نزدیک می‌شود، اما در دیوارهایی با متراژ پایین‌تر، قیمت کرتین وال سفارشی معمولا خیلی بیشتر است. 

اگر به دنبال اجرای نمای کرتین وال هستید، لازم است یک مجری کرتین وال خوب پیدا کنید تا بتواند این دیوارها را با قیمت مناسب و کیفیت رقابتی به شما تحویل دهد. مجری کرتین وال باید تجربه زیادی داشته باشد و لازم است نمونه کارهای او را از نزدیک ببینید. 

 

نمای کرتین وال

انواع کرتین وال بر اساس روش ساخت

نمای کرتین وال Curtain Wall یا  نمای لامل را می‌توان بر اساس روش ساخت و نصب به دسته‌های کلی زیر طبقه‌بندی کرد: سیستم‌های استیک (stick systems) و سیستم‌های واحد (unitized systems) که به عنوان مدولار نیز شناخته می‌شوند.

 در سیستم استیک، قاب کرتینوال (مولیون‌ها) و پانل‌های شیشه‌ای یا مات، تکه‌تکه نصب و به هم متصل می‌شوند. اما در سیستم واحد، کرتینوال از واحدهای بزرگ تشکیل شده است که در کارخانه مونتاژ و لعاب می‌شوند و سپس به محل مورد نظر حمل شده و توسط مجری کرتین وال بر روی ساختمان نصب می‌شوند. مولیون‌های عمودی و افقی ماژول‌ها با قطعات مجاور جفت می‌شوند. مجری کرتین وال معمولا ماژول‌ها را به ارتفاع یک طبقه و عرض یک ماژول می‌سازد، با این حال اجرای نمای کرتین وال ممکن است چندین ماژول را در خود جای دهند. واحدهای معمولی پنج تا شش فوت عرض دارند.

نمای کرتین وال Curtain Wall یا  نمای لامل را می‌توان به عنوان سیستم‌های مدیریت بارش یا سیستم‌های تقسیم فشار نیز طبقه‌بندی کرد. 

هر دو سیستم یکپارچه و استیک، به دو روش داخلی و خارجی (سیستم لعاب داخلی و خارجی) می‌توانند طراحی و نصب گردند که هر کدام معایب و مزایای خاص خود را دارند. 

اجرای نمای کرتین وال با نصب شیشه از داخل، امکان نصب کرتین وال شیشه ای یا پانل مات را از داخل ساختمان فراهم می‌کند. نفوذ هوا در این نوع نصب محتمل است. این نوع سیستم، معمولا در ساختمان‌هایی اعمال می‌شود که در آنها محدودیت دسترسی به اجزای کرتین وال از داخل ساختمان وجود ندارد. به عبارت دیگر، باید در ساختمان فضایی وجود داشته باشد که بتوان از طریق آن به نمای کرتین وال Curtain Wall یا  نمای لامل دسترسی پیدا کرد. 

در سیستم‌های لعاب خارجی، اجزای کرتین وال شیشه ای و یا مات، از خارج به ساختمان وصل شده و لعاب می‌شوند. 

برای ساخت و سازهای کم ارتفاع با دسترسی آسان به ساختمان، معمولاً سیستم با اتصال خارجی استفاده می‌شود. اما برای ساخت و سازهای بلند، گاهی اوقات به دلیل عدم دسترسی و مشکلات مربوط به تدارکات تعویض اجزای کرتین وال شیشه ای و یا مات، از اتصال داخلی استفاده می شود. سیستم‌هایی که نما از خارج به ساختمان متصل می‌شود، برای تعمیر یا تعویض نیاز به داربست خارجی برای دسترسی به قسمت بیرونی کرتینوال دارند.

برخی از سیستم‌های کرتینوال را می‌توان هم از داخل و هم از خارج لعاب کرد.

کرتینوال 

پانل‌های مات معمولی، شامل شیشه‌های اسپندل مات و غیر مات، پانل‌های فلزی، سنگ نازک و سایر مواد مانند کوتا یا FRP (پلاستیک تقویت‌شده با الیاف) است.

شیشه

شیشه اسپندرل می‌تواند یکپارچه، چند لایه یا عایق باشد. کرتین وال شیشه ای اسپندرل که آن طرف آن دیده می‌شود، عمدتاً دارای شیشه‌ عایق است و ممکن است یک یا هر دو لایه شیشه آن لمینیت داشته باشد. 

کرتین وال شیشه ای دارای شیشه اسپندل را می‌توان با استفاده از مات‌کننده‌ها (فیلم/رنگ یا سرامیک فریت) مات کرد. برای این کار یا می‌توان آنها را روی سطحی از کرتین وال شیشه ای که در معرض دید قرار ندارد اعمال کرد و یا از طریق ساختار «جعبه سایه» مات کردن را انجام داد. جعبه سایه یعنی ایجاد فضای بسته در پشت شیشه‌های اسپندل شفاف که سبب ایجاد عمق و مات بودن در پشت شیشه می‌شود.  

فلز

پانل‌های فلزی نمای کرتین وال Curtain Wall یا  نمای لامل می‌توانند اشکال مختلفی داشته باشند؛ از جمله صفحه آلومینیومی، فولاد ضد زنگ یا سایر فلزات غیرخورنده. پانل‌های کامپوزیتی نازک، متشکل از دو ورق آلومینیومی نازک که یک لایه پلاستیکی نازک را در وسط خود دارند هستند.  


سنگ

پانل‌های سنگی نازک معمولاً گرانیتی هستند. سنگ مرمر سفید به دلیل حساسیت به تغییر شکل ناشی از هیسترزیس (hysteresis) نباید استفاده شود.

کرتین وال شیشه ای و هر گونه دیگری از نمای کرتین وال Curtain Wall یا  نمای لامل، بخشی از سیستم دیوار ساختمان را تشکیل می‌دهند. یکپارچگی دقیق با عناصر مجاور مانند روکش‌های دیوار، سقف‌ها و پایه‌ها از مواردی است که مجری نمای کرتین وال برای موفقیت در کار باید در نظر داشته باشد. 

قیمت کرتین وال تا حدود زیادی وابسته به جنس اجزایی است که مجری کرتین وال از آنها استفاده می‌کند. مزایای اجرای نمای کرتین وال

کرتینوال سبک وزن است

از آنجایی که این دیوارها غیرسازه‌ای هستند، می‌توان آنها را از موادی مانند آلومینیوم ساخت که انتخابی بسیار سبک و بادوام است.

درست است که هزینه ساخت نمای کرتین وال Curtain Wall بیشتر از پنجره معمولی است، اما اجرای نمای کرتین وال ساختمان را بسیار سبک‌تر می‌کنند، بنابراین نیازی نیست که فونداسیون آن بار سنگینی را که در صورت انتخاب دیوارهای حاوی پنجره تحمل می‌کرد، تحمل کند. 

و از آنجایی که فونداسیون‌ها یکی از گران‌ترین بخش‌های یک ساختمان هستند، قیمت کرتین وال در واقع می‌تواند باعث صرفه‌جویی در هزینه کل ساخت و ساز شود. 

نمای لامل نور را به داخل راه می‌دهند

با توجه به تعداد زیاد شیشه‌های استفاده شده در کرتین وال شیشه ای، نور طبیعی می‌تواند راه خود را به داخل ساختمان پیدا کند. علاوه بر این ترکیب شیشه‌های یکپارچه با نوری که روی آنها می‌تابد به راستی خیره‌کننده است.

مکان‌های روشن‌تر، وسیع‌تر به نظر می‌رسند. علاوه بر این، مجری نمای کرتین وال با نصب این نمای فوق العاده به شما کمک می‌کند تا در انرژی صرفه‌جویی کنید؛ زیرا هزینه‌های روشنایی و گرمایش شما با پرداخت قیمت کرتین وال -که در نهایت مقرون به صرفه است- کاهش می‌یابد. شما می‌توانید از نور روز بیش از زمانی که پنجره‌های عادی روی ساختمان نصب است، استفاده کنید. این بهره‌برداری از نور روز به شما کمک می‌کند تا مصرف چراغ‌های داخل ساختمان را به حداقل برسانید. گرمای آفتاب هم هزینه‌های گرمایش ساختمان را کم می‌کند.

نمای کرتین وال Curtain Wall 

ظاهر شیشه‌ای نمای لامل به راستی زیباست. برخی از شهرها ماننند لندن، تعداد بسیار زیادی از ساختمان‌ها با نمای کرتین وال شیشه ای دارند که جاذبه بصری خاصی به آنها می‌بخشد. نمای شیشه ای علاوه بر این‌که ظاهری مدرن و شیک دارد، نور خورشید را تلالو داده و شبیه یک الماس می‌درخشد.

ظاهر یکدست ساختمان های دارای نمای کرتین وال Curtain Wall یکی دیگر از ویژگی‌های زیبایی‌شناسی آنها محسوب می‌گردد. اگر چه ممکن است مدل شیشه‌های به کار رفته و طراحی کلی با هم متفاوت باشد، اما چیزی که ساختمان‌های دارای این نما را شبیه به هم و یکدست می‌کند، این است که تمام ظاهر ساختمان را شیشه پوشانیده است.

نمای لامل امن است

شاید در ابتدا، یک نمای کاملا شیشه‌ای ناامن به نظر برسد. اما با پیشرفت تکنولوژی کرتینوال یکی از امن‌ترین نماها محسوب می‌گردد. کرتین وال شیشه ای در برابر تغییرات آب و هوایی مقاوم است: این نما می‌توانند بادهای شدید و باران ریزشی را در بیرون از ساختمان نگه دارند و از نفوذ رطوبت به داخل ساختمان جلوگیری کند. همچنین، این دیوارها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که کاملاً متناسب با ساختمان باشند و این احتمال منتفی است که شیشه‌ها شل شوند و یا بیفتند. نمای کرتین وال Curtain Wall طوری طراحی شده است که فشار مربوط به بادهای شدید را به پایه‌های سازه منتقل کند، از آنجایی که خود شیشه فشار زیادی را متحمل نمی‌شود، می‌تواند در برابر فشارهای خارجی مقاومت کند. 


معایب اجرای نمای کرتین وال

حتی بهترین نماها و ساختارها نیز دارای معایبی هستند. به طور کلی، هر پدیده‌ای مجموعه‌ای از مزایا و معایب را ارائه می‌دهد. در این میان، چیزی که مهم است این است که بر اساس شرایط خود، نمایی را انتخاب کنید که بیشترین مزایا و کمترین معایب را برای شما به همراه داشته باشد. در مورد اجرای نمای کرتین وال هم همین است. پیش از این‌که مجری کرتین وال بخواهید این نما را برای شما نصب کند، لازم است معایب آن را هم بدانید. 


نور زیاد گاهی آزار دهنده است

اگرچه نوری که از نمای لامل به داخل ساختمان راه می‌یابد یک موهبت است، اما در صورتی که در مناطق گرم و یا استوایی زندگی می‌کنید، نور زیاد می‌تواند آزاردهنده باشد. وقتی چندین ساعت از روز، حجم زیادی از نور به ساختمان بتابد، می‌تواند چشم را اذیت کند و علاوه بر این، گرمای زیادی را ایجاد کند که منجر به فشار بر روی سیستم‌های خنک‌کننده گردد. اگر چه در سال‌های اخیر راه حل‌هایی برای کمترکردن تابش نور به داخل ابداع شده است، اما به هر حال این نقطه قوت کرتینوال، می‌تواند در برخی شرایط، نقطه ضعف آن هم محسوب گردد. 

پس در اجرای نمای کرتین وال، پیش از پرداخت قیمت کرتین وال، باید به محل جغرافیایی ساختمان و زاویه قرار گیری آن نسبت به آفتاب دقت کنید تا مزیت پر نور بودن این نما، برای شما به یک عیب مبدل نگردد. 


نمای کرتین وال Curtain Wall نیاز به نگهداری دارد

تمیز نگه‌داشتن شیشه‌ها می‌تواند یک چالش باشد. مجری نمای کرتین وال ممکن است خدمات مربوط به نگهداری آن را نیز ارائه دهد. با این حال باید در نظر داشته باشید که این خدمات هزینه دارد. هیچ چیزی افسرده‌کننده‌تر از شیشه‌های کثیفی که گرد و غبار و لکه‌های آب روی آن جمع شده است نیست. مخصوصا این‌که این شیشه تمام نمای ساختمان را در بر گرفته باشد. 

علاوه بر تمیز کردن شیشه، مشکلات ناشی از نفوذ مداوم آب به دیوارهای پنجره نیز می‌تواند مشکل‌ساز باشد. به طور کلی، لازم است مجری کرتین وال و یا موسسه دیگری که در زمینه نگهداری این نوع نماها فعال است، به طور دائمی خدمات نگهداری نما را به شما ارائه دهد تا کرتین وال شیشه ای به جای نمادی از زیبایی و شکوه به تلی از شیشه کثیف مبدل نگردد. 

نصب نمای لامل

از آنجایی که معمولا مجری نمای کرتین وال، نصب نما را از خارج انجام می‌دهد، ممکن است شرایط آب و هوایی بر این فرایند تاثیر گذاشته و آن را به تاخیر بیندازد. اگر شیشه‌ها از داخل نصب شوند، اجرای این نما با راحتی بیشتری همراه خواهد بود. با این حال، مطمئنا نصب شیشه در نما سخت‌تر از روی هم چیدن آجرها و قرار دادن چند پنجره در بین آنها است. معمولا مجری کرتین وال هزینه جدایی برای نصب دریافت نمی‌کند. اما با این حال باید بدانید که ممکن است با چالش‌هایی هنگام نصب روبرو گردید. 


مراحل اجرای نمای کرتین وال

اولین تفاوت در اجرای نمای کرتین وال در مقایسه با دیوار معمولی دارای پنجره، این است که مجری نمای کرتین وال معمولا فرآیند نصب را از بیرون ساختمان به جای داخل انجام می‌دهد. بنابراین، برای اطمینان از اینکه همه چیز در جایی که باید باشد نصب می‌شود، مجری نمای کرتین وال به عنوان اولین گام این فرآیند، علامت‌هایی را روی نمای ساختمان می‌زند که محل نصب شیشه‌ها مشخص شود. این علائم به مجری کرتین وال کمک می‌کند تا شیشه‌ها را در جای خود نصب کند. 

مرحله بعدی اجرای نمای کرتین وال بسته به طرح دیوار انتخابی، پیچ، جوش یا ریخته‌گری صفحات لنگر برای نصب کرتین وال شیشه ای در نمای ساختمان است. هنگامی که مجری نمای کرتین وال، آنها به درستی در جای خود ثابت کرد، وقت آن است که مولیون‌های عمودی را به ساختمان متصل کند. مجری کرتین وال این کار را معمولاً از پایین‌ به بالا انجام می‌دهد.

مرحله بعدی مربوط به اتصال مولیون‌های افقی است که مجری نمای کرتین وال آنها را توسط گیره‌ها، براکت‌ها یا اسپلاین‌های پیچ ثابت می‌کند. 

مرحله آخر نصب آب‌بندی‌ها، هم از داخل و هم از خارج ساختمان است. لازم است مجری نمای کرتین وال این کار را با دقت زیادی انجا دهد. دلیل ان هم این است که آب‌بندی ها معیوب می‌تواند رطوبت را به داخل راه دهد و نما را خراب کند.

اکنون برای مجری نمای کرتین وال، زمان انجام سخت‌ترین مرحله اجرای نمای کرتین وال رسیده است: استفاده از داربست معلق برای نصب شیشه. این مرحله مجری کرتین وال دقت زیادی می‌کند تا شیشه‌ها آسیب نبینند. از آنجا که اندازه شیشه‎ها معمولا خیلی بزرگ است و بخش زیادی از قیمت کرتین وال نیز مربوط به همین شیشه‌ها است، لازم است مجری نمای کرتین وال حداکثر دقت و احتیاط را در پیش بگیرد.

 در نهایت، قسمت آخر اجرای نمای کرتین وال، نصب درزگیرها هم از داخل و هم از بیرون ساختمان توسط مجری نمای کرتین وال است.

همانطور که می‌بینید، اجرای نمای کرتین وال فرآیندی است که به احتیاط، دقت و مهارت زیاد مجری کرتین وال نیاز دارد، بنابراین بهترین انتخاب برای ساخت و ساز شما این است که همیشه یک مجری کرتین وال حرفه‌ای را انتخاب کنید. این کار کمک می‌کند که با نصب صحیح، قیمت کرتین وال شما مقرون به صرفه شود، چون هزینه‌های نگهداری و جایگزین کردن احتمالی قطعات به حداقل می‌رسد. 

علاوه بر این حرفه‌‌ای بودن مجری نمای کرتین وال به شما کمک می‌کند تا تعمیر و نگهداری از کرتینوال خود را با کیفیت بالا انجام دهید و قیمت کرتین وال و ترمیم آن را به حداقل برسانید. 


نکات مهم در طراحی و اجرای نمای کرتین وال

یک سیستم کرتینوال باید توسط مجری نمای کرتین وال طوری طراحی شود که تمام بارهای وارد شده بر آن را تحمل کند و همچنین از نفوذ هوا و آب به پوشش ساختمان جلوگیری کند. همچنین باید قیمت کرتین وال مقرون به صرفه باشد.  برای نیل به این اهداف، مجری کرتین وال باید نکاتی را در اجرای نمای لامل در نظر بگیرد که برخی از آنها به شرح زیر هستند:

توزیع بارهای کرتینوال

بارهای وارد شده به کرتین وال شیشه ای باید از طریق لنگرهایی که مولیون‌ها را به ساختمان متصل می‌کنند به سازه ساختمان منتقل شود. این باعث می‌شود که نمای کرتین وال Curtain Wall بار زیادی را حمل نکند و کمتر در معرض آسیب و شکستگی قرار بگیرد. در حقیقت قیمت کرتین وال تنها برای ظاهر آن پرداخت می‌شود و تاثیری بر مقاومت ساختمان ندارد. 


بار مرده کرتینوال

بار مرده به عنوان وزن عناصر سازه‌ای و سایر بارهایی که قرار است سازه تحمل کند تعریف می‌گردد. در مورد کرتینوال، این بار از وزن مولیون‌ها، انکرها و سایر اجزای ساختاری نمای کرتین وال Curtain Wall و همچنین وزن مواد پرکننده تشکیل می‌شود. بارهای مرده اضافی که به نمای لامل تحمیل می‌شود ممکن است شامل سایبان‌های آفتابگیر یا علائم متصل به کرتینوال باشد.

مجری نمای کرتین وال باید این بار را طوری تنظیم کند، که نما بتواند به راحتی از پس آن بربیاید. برای مثال، اگر کرتین وال شیشه ای بر روی قسمتی از سقف اعمال گردد، باید بتواند علاوه بر وزن خود، وزن برف و مقداری باران که ممکن است روی آن بایستند را تحمل کند. 


بار باد کرتینوال

بار باد یک نیروی طبیعی است که در اثر وزش باد بر سازه وارد می‌شود. طراحی و اجرای نمای کرتین وال به گونه‌ای است که نمای لامل در برابر فشار باد مقاومت می‌کند. بار باد در سراسر جهان بسیار متفاوت است و بیشترین بار باد در نزدیکی سواحل و در مناطق مستعد طوفان است. بسته به محلی که قرار است ساختمان ساخته شود، مجری نمای کرتین وال و طراح آن، میزان بار باد را مشخص می‌کند.

اغلب، مطالعه تونل باد بر روی ساختمان‌های بزرگ یا با شکل غیرعادی انجام می‌شود. یک مدل مقیاس از ساختمان و فضای اطراف آن ساخته شده و در یک تونل باد قرار می‌گیرد تا فشار بادهای وارد بر سازه مورد نظر را تعیین کند. این مطالعات نشان می‌دهد که کرتین وال شیشه ای چقدرباید مقاوم ساخته شود. قیمت کرتین وال با مقاومت آن نوع مصالحی که در ساخت آن به کار می‌رود رابطه مستقیم دارد. لازم است قبل از درخواست از مجری کرتین وال برای نصب، قیمت کرتین وال برای شرایط محیطی ساختمان خود را به دست بیاورید. 


بار لرزه‌ای کرتین وال شیشه ای

بارهای لرزه‌ای در اجرای نمای کرتین وال محدود به رانش بین طبقه‌ای است که در هنگام زلزله بر روی ساختمان اعمال می‌شود. در اکثر مواقع، نمای کرتین وال Curtain Wall به دلیل فضایی که بین لایه پرکننده لعاب و میلون وجود دارد، به طور طبیعی قادر به مقاومت در برابر لرزه‌ها و نوسانات ناشی از باد هست. در آزمایش‌ها، اجرای نمای کرتین وال به شکل استاندارد معمولاً می‌تواند تا سه اینچ (۷۵ میلی‌متر) حرکت نسبی کف را بدون شکستن شیشه یا نشت آب تحمل کند. با این حال، قیمت کرتین وال در انواعی که مقاومت بیشتری دارند، بیشتر است.

بار ناشی از برف

بارهای برف و بارهای زنده معمولاً با اجرای نمای کرتین وال تداخلی ایجاد نمی‌کنند، زیرا نمای لامل به صورت عمودی یا کمی شیبدار طراحی می‌شود. اگر شیب نمای کرتین وال Curtain Wall بیش از 20 درجه باشد، ممکن است لازم باشد این بارها توسط مجری نمای کرتین وال در نظر گرفته شوند.

با این حال، اگر مجری کرتین وال، این نما را بر روی بخشی از سقف اعمال کند، لازم است این بارها در نظر گرفته شوند که به نوبه خود بر قیمت کرتین وال اثر می‌گذارند. 

اجرا نمای شیشه ای فریم لس از دیگر انواع نماها می باشد.

قیمت کرتین وال 

نمای کرتین وال Curtain Wall یا نمای لامل نوعی نمای ساختمان است که حاوی شیشه، فلز و سنگ‌های نازک است. قیمت کرتین وال بسته به استاندارد بودن و یا شخصی‌سازی شدن آن متغیر است. همچنین حرفه‌ای بودن مجری نمای کرتین وال نقش زیادی در قیمت کرتین وال نهایی دارد. اجرای نمای کرتین وال در نقاطی با آب و هوا و شرایط جغرافیایی مختلف، با چالش‌های خاصی روبرو است که لازم است به خوبی مطالعه گردد تا نمای نهایی مقاوم و زیبا باشد. کرتین وال شیشه ای می‌تواند نقش مهمی در صرفه جویی در مصرف انرژی داشته باشد. برای دریافت لیست قیمت کرتین وال با ما همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: درب اتوماتیک

نمای کرتین وال یا نمای لامل یک سیستم نمای ساختمانی است که در آن شیشه‌ها به وسیله‌ یک سازه‌ آلومینیومی توسط مجری نمای کرتین وال به نمای ساختمان متصل می‌شوند. نمای کرتین وال Curtain Wall یا همان نمای لامل یک نمای خود ایستا است و به‌خودی خود هیچ نیرویی را به ساختمان وارد نمی‌کند. نمای کرتین وال به دلیل مناسب بودن قیمت کرتین وال معمولاً در ساختمان‌های چند طبقه، برج‌ها و سازه‌های امروزی و مدرن استفاده می‌شود. مجری کرتین وال مزایای زیادی مانند زیبایی، عایق‌بندی و مقاومت در برابر زلزله و نیز تناسب در قیمت کرتین وال را در تولیدات نمای لامل به کاربران عرضه می‌کند. 10 ویژگی نمای کرتینوال یا نمای لامل را می‌توان به شکل زیر خلاصه کرد: زیبایی: کرتینوال یا نمای لامل یک نمای مدرن، امروزی و زیباست که توسط مجری کرتین وال پیاده شده و می‌تواند به ساختمان شما ظاهری منحصر به فرد و چشمگیر ببخشد. قیمت کرتین وال: مناسب بودن قیمت کرتین وال یکی از ویژگی‌های مهم این نمای ساختمانی است. عایق‌بندی: نمای لامل یا نمای کرتین وال Curtain Wall به کاهش اتلاف انرژی کمک می‌کند و باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های شما می‌شود. سهولت در نگهداری: نمای کرتین وال Curtain Wall یک نمای آسان از جهت نگهداری است و نیاز به مراقبت و تعمیرات زیادی ندارد. موردی که بر قیمت کرتین وال موثر است. شرکت‌های مجری نمای کرتین وال یا نمای لامل در بسیاری موارد این کار را به‌عنوان بخشی از خدمات پشتیبانی مجری کرتین وال اجرا و رضایت مشتریان از قیمت کرتین وال را تامین می‌کنند. دوام: کرتینوال یا نمای لامل با توجه به قیمت کرتین وال بسیار بادوام است و می‌تواند در برابر شرایط مختلف آب و هوایی مقاومت کند. امنیت: نمای کرتین وال Curtain Wall به شکل تخصصی و از طریق مجری نمای کرتین وال با توجه به قیمت کرتین وال می‌تواند امنیت ساختمان شما را افزایش داده و از ورود افراد غیرمجاز به ساختمان جلوگیری کند. نورپردازی: اجرای نمای کرتین وال یا نمای لامل توسط مجری نمای کرتین وال به بهبود نورپردازی ساختمان شما کمک کرده و فضای داخلی ساختمان را روشن‌تر می‌کند. موضوعی که براورد کلی قیمت کرتین وال بسیار ارزشمند است. دید و پرسپکتیو: نمای کرتین وال Curtain Wall یا نمای لامل می‌تواند منظر دید شما از محیط اطراف را بهبود بخشیده و به شما اجازه دهد تا مناظر اطراف را بهتر مشاهده کنید. نمای لامل به مجری کرتین وال اجازه می‌دهد تا تنوع بالایی را در اجرای نمای کرتین وال به کار ببندد. تمیز کردن: کرتینوال یا نمای لامل توسط مجری کرتین وال یک نمای آسان برای تمیز کردن است و می‌توانید آن را با یک شوینده‌ ملایم به راحتی تمیز کنید. انعطاف‌پذیری: نمای لامل یا کرتینوال یک نمای کاملا انعطاف‌پذیر بوده و مجری کرتین وال می‌تواند آن را در اشکال و اندازه‌های مختلف اجرا کند. نمای کرتین وال Curtain Wall یک انتخاب عالی برای ساختمان‌های بلندمرتبه و مدرن است و مزایای زیادی مانند زیبایی، عایق‌بندی، مقاومت در برابر زلزله و سهولت در نگهداری دارد. ا

جرای نمای کرتین وال

 اجرای نمای کرتین وال یک فرایند پیچیده است که باید توسط متخصصان مجری کرتین وال انجام شود. کرتینوال را می‌توان توسط مجری نمای کرتین وال و به شکل تخصصی به بهترین شکل به انجام رسانید. مراحل اجرای نمای کرتین وال عبارتند از: آماده نمودن زیرسازی: اولین مرحله کار مجری کرتین وال در اجرای نمای کرتین وال با محاسبه قیمت کرتین وال، آماده سازی زیرساخت برای نصب نمای کرتینوال شامل تمیز کردن و صاف کردن سطح زیرسازی و نصب صفحات فلزی است که شیشه‌ها روی آن‌ها قرار می‌گیرند. نصب لامل‌ها: مرحله بعدی کار مجری کرتین وال از نمای کرتین وال Curtain Wall، نصب لامل‌ها است. لامل‌ها، قاب‌های آلومینیومی هستند که توسط مجری کرتین وال پیاده شده و شیشه‌ها را در جای خود نگه می‌دارند. لامل‌ها در دو جهت عمودی و افقی نصب می‌شوند. نصب شیشه‌ها: مرحله آخر از اجرای نمای کرتینوال نصب شیشه‌ها است. شیشه‌ها با استفاده از چسب‌های مخصوص به لامل‌ها متصل می‌شوند. پس از نصب نمای کرتین وال Curtain Wall باید از آن مراقبت و نگهداری شود. این کار شامل تمیز کردن شیشه‌ها، بررسی وضعیت لامل‌ها و تعویض چسب‌های شیشه‌ها است. اجرای نمای کرتین وال، یک پروسه کاملا تخصصی است که باید توسط شرکت‌های با تجربه مجری نمای کرتین وال انجام شود. شرکت‌های مجری نمای کرتین وال نیز برای انجام این پروژه باید از تجهیزات و نیروی انسانی متخصص برخوردار و نیز از استانداردهای لازم برای اجرای نمای کرتین وال و نیز قیمت کرتین وال آگاه باشند. 

وظایف مجری نمای کرتین وال

 مجری نمای کرتین وال، مسئول طراحی، ساخت و نصب نمای کرتین وال است. نمای کرتین وال، یک سیستم نمای ساختمانی است که در آن شیشه‌ها به وسیله‌ی یک سازه‌ی آلومینیومی به نمای ساختمان متصل می‌شوند. مجری نمای کرتین وال، باید از دانش و تجربه‌ی کافی در زمینه‌ی طراحی، ساخت و نصب نمای کرتین وال برخوردار باشد. وظایف مجری نمای کرتین وال عبارتند از: طراحی نمای کرتین وال با توجه به نیازهای کارفرما تهیه‌ی نقشه‌های اجرایی نمای کرتین وال خرید و تأمین مواد و مصالح مورد نیاز برای ساخت کرتینوال ساخت نمای کرتینوال در کارگاه نصب کرتینوال در محل پروژه تست و راه‌اندازی کرتینوال ارائه‌ خدمات پس از فروش به کارفرما 

مزایای اجرای نمای کرتین

 مزایای اجرای نمای کرتین وال Curtain Wall عبارتند از: زیبایی: نمای کرتین وال، یک نمای مدرن و زیبا است که توسط مجری نمای کرتین وال پیاده شده و می‌تواند به ساختمان شما ظاهری منحصر به فرد ببخشد. عایق بندی: کرتینوال به کاهش اتلاف انرژی کمک کند و باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های شما در مورد قیمت کرتین وال شود. مقاومت در برابر زلزله: نمای کرتینوال نسبت به قیمت کرتین وال کاملا مستحکم و خود ایستا است و در برابر زلزله مقاوم است. سهولت در نگهداری: نگهداری و مراقبت از کرتینوال آسان است و نیاز به هزینه زیادی ندارد. دوام: کرتینوال بادوام است و در برابر شرایط مختلف آب و هوایی به‌خوبی مقاومت می‌کند. امنیت: کرتینوال استاندارد و مطمئن که توسط مجری نمای کرتین وال پیاده می‌شود، امنیت ساختمان شما را افزایش داده و از ورود غیرقانونی افراد و تردد غیرمجاز به ساختمان جلوگیری می‌کند. اگر به دنبال یک نمای زیبا، عایق بندی شده، مقاوم در برابر زلزله، آسان برای نگهداری و بادوام هستید، نمای کرتین وال Curtain Wall یک گزینه عالی برای شما خواهد بود.
مقالات مشابه

کیفیت ماندگار است

Aluminum door, window and facade