×

به اشتراک بگذارید

  • درب اتوماتیک فولدینگ

در دنیای جدید، استفاده از انواع درب‌ اتوماتیک (مثل درب اتوماتیک فولدینگ) برای ورودی ساختمان‌های مسکونی، اداری و تجاری یک ضرورت به حساب می‌آید. دلیل این موضوع، ازدحام جمعیت و حجم زیاد عبور و مرور است. ضمن این که، این شلوغی در کنار سبک زندگی مدرن، پیامدهای مثل کم شدن میزان امنیت را به همراه داشته است. بنابراین، بسیاری از ساختمان‌ها مجبورند اقدامات امنیتی بیشتری، مانند استفاده از درب فولدینگ، را برای کنترل رفت‌وآمد افراد در نظر بگیرند.

یکی از راه‌های بهبود امنیت ساختمان‌ها و مراکز مختلف، و کنترل عبور و مرور در آن‌ها، استفاده از درب‌ اتوماتیک فولدینگ آکاردئونی است. این درب‌ها، که توسط اپراتور فولدینگ کنترل می‌شوند، ویژگی‌های کاربردی زیادی مثل قابلیت تنظیم برای باز شدن یک‌طرفه، قفل شدن در ساعات مشخص، چفت‌شدن پس از عبور هر عابر و همچنین اتصال به دوربین‌های امنیتی و سیستم‌های هوشمند را دارند. درب اتوماتیک شیشه ای فولدینگ، یکی از انواع درب های خاص فولدینگ است که به دلیل ویژگی خاصی که دارد، توجه بسیاری از خریداران درب ساختمانی را به خود جلب کرده است. در این مطلب به توضیح ویژگی‌های متمایز این درب، کاربرد و مزیت‌های آن، و حتی شیوه نصب و نگهداری درب اتوماتیک فولدینگ توسط اپراتور فولدینگ می‌پردازیم.

درب های اتوماتیک انواع مختلفی دارند مانند درب اتوماتیک شیشه ای گردان، درب فولدینگ و ... که در این مطلب به بررسی درب اتوماتیک فولدینگ می پردازیم.

درب اتوماتیک فولدینگ

درب اتوماتیک فولدینگ آکاردئونی یکی از انواع درب اتوماتیک شیشه ای فولدینگ است که مهم‌ترین ویژگی آن، عریض بودن ابعاد ورودی آن است. اپراتور فولدینگ که به آن درب اتوبوسی نیز گفته می‌شود، قابلیت این را دارد که به اندازه هفتاد و پنج درصد فضای موجود برای چارچوب در باز شود و به این ترتیب امکان عبور و مرور جمعیت زیادی را به طور همزمان فراهم می‌سازد. درب اتوماتیک فولدینگ یک گزینه ایده‌آل برای مکان‌هایی است که فضای کوچکی برای نصب درب در اختیار دارند.

از انواع درب اتوماتیک فولدینگ آکاردئونی برای ورودی باشگاه‌های ورزشی، سالن‌های اجتماعات، سالن تئاتر و کنسرت، بیمارستان‌ها و غیره که رفت‌وآمد زیادی دارند استفاده می‌شود. ضمن این که درب های خاص فولدینگ، با داشتن قابلیت‌هایی مثل همیشه باز بودن، یا تردد یک‌طرفه که توسط اپراتور فولدینگ تعیین می‌شود، امنیت ساختمان‌های اداری و مسکونی را ارتقا می‌دهند.

درب اتوماتیک شیشه ای فولدینگ

اپراتور فولدینگ درب فولدینگ شیشه‌ای ویژگی‌های خاصی دارد که عبارتند از:

• فراهم کردن امکان استفاده از بیش از هفتاد درصد فضای موجود برای نصب درب اتوماتیک شیشه ای فولدینگ (اشغال کردن کمتر از سی درصد فضا با تا شدن به طرفین)

• قابلیت توقف یک‌طرفه درب فولدینگ (همیشه باز یا همیشه بسته بودن) توسط اپراتور فولدینگ

• قابلیت نصب سریع و آسان درب فولدینگ توسط اپراتور فولدینگ

• کاربری منعطف برای نصب در فضاهای مختلف درب فولدینگ

• تنوع زیاد در طراحی فریم و کاور درب اتوماتیک شیشه ای فولدینگ

• عملکرد بی‌صدا به دلیل مجهز بودن به لاستیک‌های عایق صدا

• قابلیت ساخت با انواع شیشه تک‌جداره و دوجداره

• امکان متصل شدن به سیستم کنترل دسترسی توسط اپراتور فولدینگ

• قابلیت باز شدن با فشار در مواقع اضطراری

• قابل اجرا با ابعاد بسیار بزرگ (ارتفاع تا حدود 6 متر و عرض تا حدود 10 متر)

• دارای اپراتور فولدینگ با سیستم ماژولار

• دارای پنل دیجیتال با قابلیت نشان دادن وضعیت درب اتوماتیک فولدینگ آکاردئونی

• دارای ریل و لولای قابل تعویض درب اتوماتیک شیشه ای فولدینگ


مطالعه بیشتر: درب اتوماتیک شیشه ای تاشو


درب اتوماتیک فولدینگاپراتور فولدینگ

درب اتوماتیک فولدینگ آکاردئونی به طور معمول در مکان‌های پررفت‌وآمد مثل بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، کلانتری‌ها، فرودگاه‌ها، بانک‌ها و مراکز مالی مثل کارگزاری‌های بورس، مال‌های معروف و مراکز تجاری بزرگ و ادارات دولتی کاربرد بیشتری دارد.

مکانیزم عملکرد اپراتور فولدینگ چگونه است؟

درب اتوماتیک فولدینگ آکاردئونی از یک یا دو لنگه (که هر کدام دو یا چند لت دارند) تشکیل شده. لت‌ها با لولا به یکدیگر متصل شده‌اند و در زمان باز و بسته شدن درب، به آسانی و نرمی روی هم جمع می‌شوند. سرعت باز و بسته شدن لت‌ها بسیار بالاست (چیزی حدود 2 تا 3 ثانیه) و دلیل این موضوع حرکت کردن لولاهای پلاستیکی روی یک ریل آلومینیومی است. سایر اجزای اپراتور فولدینگ عبارتند از یک چرخ‌دنده بزرگ، یک تسمه با دندانه پهن و موتور.

اپراتور فولدینگ درب اتوماتیک فولدینگ آکاردئونی قابلیت اتصال به سیستم هوشمند، یا انواع سیستم‌های امنیتی را دارد و تجهیزاتی مثل قفل الکتریکی، فلاشر، دزدگیر، فتوسل و ضربه‌گیرهای لاستیکی به سادگی روی آن قابل نصب و اجرا هستند.

مشخصات فنی درب اتوماتیک فولدینگ شیشه‌ای

انواع مختلف درب اتوماتیک فولدینگ، بر اساس ابعاد و توان موتور و جنس شیشه و یراق ویژگی‌های متفاوتی دارند. اما عموما ویژگی‌های فنی بیشتر این درب‌ها مشترک است. ویژگی‌های فنی درب فولدینگ به شرح زیرند:

• سرعت باز و بسته شدن درب فولدینگ حدود 60 سانتی‌متر بر ثانیه است.

• جنس چارچوب این نوع از درب های خاص فولدینگ عموما از آلومینیوم است اما می‌تواند از آلیاژهای دیگر نیز باشد.

• دمای کارکرد درب اتوماتیک فولدینگ آکاردئونی تا حدود منفی بیست درجه است.

• نوع منبع تغذیه جریان متناوب برق شهری است.

• ولتاژ مصرفی این درب‌ها بین 115 تا 230 ولت است.

• نوع باز و بسته شدن درب فولدینگ به دو صورت است: باز شدن از وسط یا باز شدن به یک طرف.

• تعداد لت‌های درب به صورت استاندارد دو، چهار یا هشت عدد است.

• انواع درب فولدینگ هم به صورت درونی و هم به صورت بیرونی باز و بسته می‌شوند.

• تعداد موتور درب فولدینگ یک عدد است.

ابعاد استاندارد درب اتوماتیک فولدینگ آکاردئونی

درب اتوماتیک فولدینگ آکاردئونی در ابعاد مختلفی ساخته می‌شود اما عرض و ارتفاع حدود 2.5 متر، ابعاد استاندارد برای ساخت این درب به شمار می‌روند. دلیل این استانداردگذاری ابعاد اکثریت درب‌های موجود، و فضای در دسترس برای نصب درب اتوماتیک است. به طور کلی، هر لنگه درب فولدینگ در زمان بسته شدن حدود بیست سانتی‌متر فضا اشغال می‌کند. بنابراین، 20 سانتی‌متر به ازای هر لنگه درب از فضای درب ورودی کم می‌شود و فضای باقی مانده باید برای عبور و مرور کافی باشد. در زمان سفارش ساخت، اگر درب فولدینگ یک لنگه باشد بیست سانتی‌متر و اگر دو لنگه باشد 40 سانتی‌متر فضای لازم برای باز و بسته شدن لت‌ها را حتما لحاظ کنید.

درب اتوماتیک فولدینگ آکاردئونی

در انتخاب فریم استاندارد درب اتوماتیک فولدینگ باید وزن را در نظر بگیرید. وزن درب اتوماتیک فولدینگ آکاردئونی در سرعت و میزان نرمی باز و بسته شدن لت‌های درب تاثیر بسزایی دارد. علاوه بر این، کم‌وزن بودن چارچوب باعث کاهش فشار وارده بر یراق و موتور و بلبرینگ کف می‌شود و همین موضوع از فرسایش زودهنگام از نوع از درب های خاص فولدینگ جلوگیری می‌کند.

هر فریم و جنسی که با حفظ استحکام وزن کمتری داشته باشد، عملکرد بهتری دارد، دیرتر خراب شده و نیاز به تعمیر پیدا می‌کند و در کل، گزینه بهتری برای درب اتوماتیک شیشه ای فولدینگ است. چارچوب استیل بهترین متریال برای ساخت درب فولدینگ است چون هم استحکام خوبی دارد و هم وزن آن کم است. ضمن این که در مورد درب‌های سفارشی با ابعاد بزرگتر از ابعاد استاندارد، باید از شیشه‌های شش میلی استفاده شود تا وزن درب فولدینگ زیاد نشود.

درب های خاص فولدینگ

یکی از انواع درب‌های فولدینگ درب اتوماتیک شیشه ای فولدینگ است. اپراتور فولدینگ به گونه‌ای است که این درب نسبت به سایر درب‌های اتوبوسی قابلیت باز شدن به میزان بیشتری (حدود 90 درصد) را دارد. سرعت باز و بسته شدن این نوع از درب های خاص فولدینگ بسیار بالاست و نصب و کنترل سیستم اتوماتیک آن بسیار ساده است.

در حالت عادی، درب اتوماتیک شیشه ای فولدینگ تا حدود هفتاد تا هشتاد درصد باز می‌شود اما لت‌های این درب قابلیت باز شدن به میزان بیشتر را هم دارند. در مواقع اضطراری که هجوم جمعیت ورودی یا خروجی زیاد است، لت‌ها به صورت لولایی روی دیوار کنار خود جمع می‌شوند و فضای بیشتری را در اختیار عابران می‌گذارند. به این مکانیزم بریک‌اوت گفته می‌شود و این مکانیزم در درب های خاص فولدینگ مثل درب اتوماتیک شیشه ای فولدینگ، درب شیشه‌ای اسلایدینگ و مثلثی وجود دارد.

مزایای درب اتوماتیک فولدینگ

درب اتوماتیک شیشه ای فولدینگ دارای مزایای زیر است:

• سرعت باز و بسته شدن اپراتور فولدینگ آن بسیار بالاست.

• لت‌ها و لنگه‌های درب های خاص فولدینگ مقاومت بسیار زیادی در برابر وزش باد و طوفان دارند.

• درب های خاص فولدینگ انرژی بسیار کمی برای باز و بسته شدن این درب اتوماتیک لازم است و همین موضوع باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود.

• به دلیل هوابندی با کیفیت، تبادل انرژی این درب به داخل و خارج محیط بسیار کم است.

• در صورت رفتن برق یا از کار افتادن سیستم اتوماتیک، باز و بسته کردن درب های خاص فولدینگ با روش دستی بسیار آسان است (با کمی فشار خارجی باز می‌شود).

• درب های خاص فولدینگ با اشغال حداقل فضا و استفاده از مکانیزم بریک‌اوت، فضای بسیار زیادی را برای عبور و مرور فراهم می‌کند.

نحوه نگهداری و سرویس درب های خاص فولدینگ

یکی از موضوعات مهم در رابطه با درب اتوماتیک فولدینگ آکاردئونی موضوع نگهداری و سرویس منظم آن است. زمان بهینه برای سرویس کردن این درب‌ها بین 4 تا 6 ماه و بسته به میزان استفاده از آن‌ها (نرخ باز و بسته شدن) متفاوت است. در زمان سرویس کردن درب های خاص فولدینگ باید از تعمیرکار بخواهید که لولاها و مقاطع اتصال پنل‌ها را روانکاری کند. بهترین ماده برای روانکاری درب های خاص فولدینگ اسپری w40 است که اغلب نمایندگی‌ها از آن استفاده می‌کنند.

علاوه بر این، برای جلوگیری از کند شدن حرکت لت‌های درب، یراق و ریل بالا و غلطک درون آن باید به خوبی تمیز شوند تا درب اتوماتیک شیشه ای فولدینگ در زمان حرکت با مانعی روبه‌رو نشود. تمیزی ریل و غلطک در میزان فشاری که به موتور وارد می‌شود نیز تاثیر زیادی دارد. به یاد داشته باشید که سرویس به موقع درب های خاص فولدینگ نقش بسیار مهمی در میزان فرسودگی و عمر مفید آن دارد.

در این مطلب تلاش کردیم اطلاعات مفیدی را درباره درب های خاص فولدینگ از جمله درب اتوماتیک فولدینگ آکاردئونی در اختیار شما بگذاریم. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد این درب‌ها، قیمت خرید آن‌ها و موارد دیگر، می‌توانید با شماره تلفن‌های موجود در وبسایت ما تماس بگیرید و از مشاوره تخصصی کارشناسان این حوزه استفاده کنید.


مطالعه بیشتر: درب اتوماتیک خروج اضطراری

مقالات مشابه

کیفیت ماندگار است

Aluminum door, window and facade