×

به اشتراک بگذارید

  • نمای سرامیک

نمای سرامیک ساختمان

نمای سرامیک یا نمای سرامیک ساختمان یک نوع نمای ساختمانی است که در آن از کاشی‌های سرامیکی برای پوشش سطح خارجی ساختمان استفاده می‌شود. نمای سرامیک ساختمان دارای مزایای زیادی نسبت به سایر انواع نماها است، از جمله مقاومت در برابر آب و هوا، دوام، زیبایی و مقرون به صرفه بودن و بسیاری موارد دیگر که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

نمای سرامیک ساختمان یکی از انواع نماهای ساختمان است. نما را می‌توان لباس یک ساختمان دانست. بخشی که علاوه بر افزایش زیبایی، المانی بسیار مهم در معماری ساختمان است. در ساخت نما مصالح مختلفی هم‌چون سنگ‌های ساختمانی، آجر نما، نمای شیشه‌ای و ... استفاده می‌شوند. اما به دلایل مختلفی، اغلب افراد استفاده از سرامیک را برای ساخت یک نمای زیبا ترجیح می‌دهند.

اجرای انواع نماها مانند نمای hpl نیاز به تخصص دارد که توسط تیم ما قابل اجرا می باشد.

برای درک علت این موضوع، در ادامه مزایا و معایب این نوع نما را بررسی می‌کنیم. هم‌چنین نکاتی را پیرامون قیمت، خرید و انواع روش‌های نصب سرامیک نما مرور خواهیم کرد.

سرامیک نما چیست؟

سرامیک یکی از مصالح پرکاربرد در طراحی داخلی و خارجی ساختمان است. سرامیک‌ها با استفاده از مواد اولیه‌ی مختلفی هم‌چون خاک رس، کاربید سیلیون و تنگستن، کائولینت و ... ساخته می‌شود. نام سرامیک برگرفته از کلمه‌ی یونانی Keramikos بوده و در انگلیسی اغلب به سرامیک و کاشی Tile گفته می‌شود.

سرامیک‌ها کاربردهای متعددی داشته و برای کف و دیوارهای داخلی گرفته تا سرویس بهداشتی و دیواره و کف استخر و ... می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. مزایای سرامیک باعث شده‌اند به‌کارگیری آن در ساخت نما نیز بسیار مورد توجه قرار بگیرد. دلیل این امر را در ادامه و با نگاهی بر مزایای نمای سرامیک ساختمان مرور خواهیم کرد.

مزایای نمای سرامیک ساختمان

چه چیزی نمای سرامیک ساختمان را تا این اندازه محبوب کرده است؟ نمای بسیاری از ساختمان‌ها این روزها از سرامیک ساخته شده و با نگاهی به این ساختمان‌ها می‌توان زیبایی را یکی از دلایل انتخاب سرامیک برای نما دانست. در ادامه دیگر مزایای سرامیک نما را می‌خوانید.

دوام بالا

بالا بودن دوام و طول عمر یکی از دلایل محبوبیت سرامیک نماست. اما این طول عمر چه دلیلی دارد؟

• جذب آب کم: عدم جذب آب باعث می‌شود سرامیک در برابر انبساط، انقباض حاصل از نفوذ آب و یخ‌زدگی در طول روزهای سرد زمستان مقاوم باشد.

• امکان اجرای روش‌های نصب مختلف: با توجه به آب و هوای منطقه، ارتفاع ساختمان و المان‌های دیگر، می‌توان بهترین روش را برای نصب و در نتیجه افزایش طول عمر نما انتخاب کرد.

• عدم تغییر رنگ: معمولاً سنگ‌های ساختمانی و دیگر نماها، در برابر آفتاب و در مواجهه با باران‌های اسیدی تغییر شکل می‌دهند. نمای سرامیک ساختمان در برابر چنین عواملی بسیار مقاوم است.

آب بندی

آجر نما، سنگ‌های ساختمانی و بسیاری از انواع نمای ساختمان، مقدار جذب آب جزئی‌ای دارند. این در حالی‌ست که جذب آب سرامیک در کمترین حالت ممکن قرار دارد. با نصب اصولی و بندکشی دقیق این میزان می‌تواند به حداقل رسیده و از نفوذ آب به دیوارها جلوگیری شود.

هزینه کم

برای خرید نمای سرامیک ساختمان متحمل هزینه‌ی به مراتب کمتری از خرید نماهایی هم‌چون سنگ مرمریت، مرمر و تراورتن خواهید شد. هم‌چنین هزینه‌ی نصب سرامیک نیز از بسیاری از نماها کم‌تر است. عوامل موثر بر قیمت سرامیک نما را در بخش‌های بعد بررسی خواهیم کرد.

سرعت بالا در نصب

نصب سرامیک در نمای ساختمان با سرعت بالاتری انجام می‌شود.

قابلیت شست و شو

سرامیک نما با شست و شو می‌تواند ظاهر اولیه‌ی خود را باز یابد. اما دیگر مصالح ساختمانی عموماً چنین ویژگی‌ای ندارند. برای مثال برای بازیابی زیبایی سنگ نما در اغلب مواقع نیاز به اجرای سنگ‌سابی و صرف هزینه‌ی بالا خواهید داشت.

تنوع رنگ و زیبایی

با استفاده سرامیک نمای ساختمان دستتان در انتخاب رنگ و طرح نما باز است. چرا که این مصالح در طرح‌ها و رنگ‌های متعددی طراحی و تولید می‌شوند. نکته‌ی جالب توجه امکان استفاده از سرامیک‌هایی با طرح‌های سنگ مرمر، آجر نما و ... است.

وزن کم

یکی از المان‌های بسیار مهم در انتخاب مصالح، کاهش بار مرده‌ی ساختمان است. استانداردهای متعددی برای محدودیت استفاده از مصالح سنگین در بخش‌هایی از ساختمان به ویژه نما تعیین شده‌اند. استفاده از سرامیک شما را یک گام به داشتن ساختمانی استانداردتر نزدیک می‌کند. هم‌چنین وزن کم سرامیک احتمال جدا شدن و سقوط آن را به حداقل رسانده و افزایش ایمنی را به همراه دارد.


برای آشنایی با قیمت نمای شیشه ای به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.

ویژگی‌ها و مزایای کاربردی نمای سرامیک ساختمان

سرامیک یک ماده طبیعی است که از سنگ رس ساخته می‌شود. سرامیک طی فرآیندی حرارتی به حالت شیشه‌ای تبدیل و در نتیجه بسیار قوی و مقاوم می‌شود. نمای سرامیک ساختمان در برابر آب و هوا بسیار مقاوم است و می‌تواند در برابر تغییرات دما، رطوبت و نور خورشید مقاومت کند.


نمای سرامیک بسیار بادوام است و می‌تواند سال‌ها بدون نیاز به تعمیر یا نگهداری دوام بیاورد. سرامیک همچنین ماده‌ای ضد حریق به شمار آمده و می‌تواند محافظت از ساختمان در برابر آتش کمک زیادی می‌کند.

نمای سرامیک ساختمان بسیار زیبا است و می‌تواند به ساختمان ظاهری چشم‌نواز و منحصر به فرد بدهد. سرامیک در طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها و طرح‌ها موجود است و می‌توان آن را با هر سبک معماری هماهنگ کرد.

نمای سرامیک ساختمان مقرون به صرفه و اقتصادی است و گزینه‌ای عالی برای ساختمان‌هایی با بودجه محدود به‌شمار می‌آید. نمای سرامیک ساختمان نسبت به سایر انواع نماها مانند سنگ گران‌تر نیست و می‌تواند هزینه‌های نگهداری را در دراز مدت کاهش دهد.

نمای سرامیک یک گزینه عالی برای ساختمان‌هایی است که نیاز به مقاومت در برابر آب و هوا، دوام، زیبایی و مقرون به صرفه بودن دارند. سرامیک مورد استفاده در نمای سرامیک ساختمان یک ماده طبیعی است که در برابر تغییرات دما، رطوبت و نور خورشید بسیار مقاوم است. نمای سرامیک یک ماده ضد حریق نیز هست و می‌تواند به محافظت از ساختمان در برابر آتش‌سوزی کمک کند.

از طرفی نمای سرامیک ساختمان بسیار زیبا و متنوع است و به ساختمان مدرن و خاص می‌دهد. سرامیک نسبت به سایر انواع نماها مانند سنگ گران‌ نیست و می‌تواند هزینه‌های ساختمانی را در مجموع کاهش دهد.


مزایای کاربرد نمای سرامیک ساختمان

در این بخش از مطلب برخی از مزایای استفاده از نمای سرامیک ساختمان را با هم مرور می‌کنیم: مقاومت در برابر آب و هوا: سرامیک یک ماده طبیعی است که در برابر تغییرات دما، رطوبت و نور خورشید بسیار مقاوم است. این بدان معناست که نمای سرامیک ساختمان می‌تواند سال‌ها بدون نیاز به تعمیر یا نگهداری دوام بیاورد.

دوام: سرامیک یک ماده بسیار قوی و بادوام است. یعنی نمای سرامیک ساختمان می‌تواند در برابر آسیب‌های ناشی از ضربه، خراش و سایر عوامل محیطی مقاومت کند.

زیبایی: نمای سرامیک و نمای سرامیک ساختمان بسیار زیبا است و می‌تواند به ساختمان ظاهری شیک و متفاوت بدهد. سرامیک در طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها و طرح‌ها موجود بوده و از قابلیت هماهنگی و ست شدن با فضاهای مختلف برخوردار است.

قیمت مناسب: نمای سرامیک یک گزینه اقتصادی ایده‌آل برای ساختمان‌هایی است که نیاز به مقاومت در برابر آب و هوا، دوام بالا و زیبایی دارند.


مطالعه پیشنهادی: درب اتوماتیکنمای سرامیک


معایب نمای سرامیک ساختمان

با وجود مواردی که در بالا ذکر شد، نمای سرامیک ساختمان معایبی نیز دارد که مرور آن‌ها خالی از لطف نخواهد بود. هر یک از این معایب با توجه به نکاتی که آن‌ها را خواهید خواند، قابل برطرف شدن هستند.

اغلب سرامیک‌ها عایق حرارت و صدا نیستند

سرامیک‌ها به طور معمول عایق حرارت نیستند. اما نمونه‌های عایق این محصول نیز در بازار وجود دارند. در ساخت این سرامیک‌ها از پشم شیشه و الیاف مشابه برای تبدیل سرامیک به یک عایق حرارتی استفاده می‌شود. استفاده از سرامیک عایقی حرارتی برای کاهش مصرف انرژی ساختمان حائز اهمیت است.

اگر نمی‌خواهید از سرامیک عایق استفاده کنید. می‌توانید زیرسازی نمای ساختمان را عایق‌کاری کنید. اجرای عایق‌کاری می‌تواند به منظور ایجاد عایق حرارتی، صوتی، رطوبت و ... انجام شود.

بازتاب نور

یکی از ویژگی‌های نه‌چندان خوشایند سرامیک‌ها، براق بودن بیش از اندازه‌ی آن‌هاست. بازتاب نور خورشید باعث می‌شود طرح سرامیک به خوبی دیده نشده و از جذابیت نما کاسته شود. البته برای رفع این مشکل امکان استفاده از سرامیک مات وجود دارد.

کاهش زیبایی به دلیل بندکشی

سرامیک نما به روش‌های مختلفی نصب می‌شود. یکی از مشکلات در برخی از این روش‌های نصب، وجود فاصله بین سرامیک‌ها و نیاز به بندکشی‌ست. این موضوع باعث می‌شود یکپارچگی نمای ساختمان از بین برود. در بخش‌های بعد روش‌های مختلف نصب سرامیک نمای ساختمان را بررسی می‌کنیم و شما می‌توانید مناسب‌ترین روش را انتخاب کنید.

مقاومت پایین در برابر شرایط جوی

نمای ساختمان همواره در معرض رطوبت، باد و باران قرار داد. جذب آب به نمای سرامیک، یخ زدن و آب شدن باعث ایجاد انبساط و انقباض و در نهایت شکستن سرامیک خواهد شد. سرامیک به خودی خود جاذب آب نیست. با این وجود جذب آب توسط ملات و عدم مقاومت بتن پشت آن در برابر این انبساط‌ها و انقباض‌ها، می‌تواند مشکلاتی را برای نما ایجاد کند.

پنجره دوجداره آلومینیومی به همراه نمای سرامیک زیبایی خاصی به محیط می بخشد.

قیمت نمای سرامیک ساختمان

قیمت یکی از پارامترهای تعیین‌کننده در انتخاب مصالح مورد نیاز در ساختمان‌سازی‌ست. قیمت نمای سرامیک ساختمان به عوامل مختلفی بستگی دارد. مهم‌ترین ویژگی‌های تعیین‌کننده‌ی قیمت سرامیک نما را در زیر می‌خوانید.

• طراحی سرامیک: یکی از ویژگی‌های اصلی سرامیک که تاثیر مستقیمی بر قیمت آن دارد، طراحی آن است. بالا بودن کیفیت طراحی سرامیک و برجسته بودن باعث بالاتر بودن قیمت سرامیک نما نسبت به سرامیک‌های ساده می‌شود.

• ضخامت: قطر سرامیک‌ها با یکدیگر متفاوت است. این اندازه می‌تواند بین 7 تا 20 میلی‌متر متغیر باشد. هر چه ضخامت یک سرامیک بیشتر باشد، استحکام و قیمت آن نیز بالاتر خواهند بود.

• نوع سرامیک: سرامیک‌ها به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. استفاده از مواد اولیه‌ی مختلف در ساخت و تفاوت در مراحل تولید باعث ایجاد تفاوت در بین این سرامیک‌ها و در نهایت اختلاف قیمت آن‌ها می‌شود. برای مثال قیمت سرامیک نمای پرسلان قیمت از قیمت سرامیک‌های معمولی بیشتر است.

• برند سرامیک: قیمت سرامیک‌ها با برندهای مختلف از یکدیگر متفاوت است. سعی کنید بهترین برند سرامیک را با توجه به بودجه‌ی خود انتخاب کنید.

• فروشگاه: یکی از پارامترهایی که بر قیمت خرید سرامیک نما تاثیر می‌گذارد، فروشگاهی‌ست که از آن خرید می‌کنید. با ‌بررسی فروشگاه‌های آنلاین و مصالح‌فروشی‌های سطح شهر می‌توانید مناسب‌ترین قیمت را با توجه به نوع سرامیک مورد نظر خود انتخاب کنید.

خرید سرامیک نمای ساختمان

خرید سرامیک نما به صورت آنلاین و حضوری امکان‌پذیر است. سعی کنید سرامیک را به صورت مستقیم از تولیدکنندگان بخرید. خرید مستقیم و بدون واسطه به شما کمک می‌کند تا مصالح ساختمانی را با قیمتی مناسب‌تر تهیه کنید. سرامیک نما را حتماً با توجه به آب و هوای محل زندگی خود و نوع طراحی ساختمان انتخاب کنید. اگر در این زمینه به مشاوره نیاز دارید با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید.

مطالعه بیشتر: قیمت کرتین وال 

روش‌های نصب نمای سرامیک و نکات مهم آن

نصب نمای سرامیک ساختمان نسبت به بسیاری دیگر از نماها آسان‌تر بوده و در زمان کم‌تری انجام می‌شود. نصب این نما به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که آن‌ها در ادامه معرفی می‌کنیم.

سرامیک نما با چسب و یا ملات

یکی از روش‌های قدیمی برای نصب نمای سرامیک ساختمان استفاده از ملات است. این هزینه‌ی کمتری از دیگر روش‌ها دارد. برای این منظور سرامیک‌ها از پایین به صورت ردیفی چیده شده و پشت آن‌ها با ملات پر می‌شود. در نهایت پس از پر شدن کامل پشت سرامیک و خشک شدن ملات، ردیف بعدی سرامیک‌ها نصب می‌شود. روش چسبی نیز شباهت بسیاری به روش نصب ملات دار دارد. با این تفاوت که ماده‌ی نگه‌دارند در این روش به جای ملات چسب است.

نمای سرامیک خشک چیست؟

یکی از شیوه‌های نصب نمای سرامیک ساختمان، روش نمای سرامیک خشک است. در این روش از ملات و بتن برای نصب سرامیک استفاده نمی‌شود. این شیوه خود به انواع مختلفی هم‌چون روش نصب Visible و یا روش مخفی یا Invisible تقسیم می‌شود. در روش دوم تجهیزات به کار رفته برای نصب در پشت سرامیک بوده و قابل دیدن نیستند. اما در روش اول که به روش کلیپسی نیز معروف است، امکان مشاهده‌ی کلیپس‌های نگه‌دارند سرامیک (که به قاب‌های آلومینیومی نصب شده بر روی سازه متصل هستند.) در بین سرامیک‌ها وجود دارد.

نکات پایانی

نصب نمای سرامیک ساختمان مستلزم رعایت نکات ایمنی بسیاری‌ست. نماهای سرامیک عموماً مقاومت و دوام بسیار بالاتری از سرامیک ملات‌دار دارند. هم‌چنین در روش نصب خشک امکان ایجاد فضایی برای ایجاد جریان هوا در پشت سرامیک وجود دارد. این موضوع دیوار را بدل به یک عایق بی‌نظیر دما می‌کند.

اگر به نماهای کلاسیک علاقه دارید می‌توانید از سرامیک‌هایی با طرح تراورتن و مرمر استفاده کنید. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در خصوص انتخاب بهترین سرامیک نمای ساختمان، سوالات خود را در بخش نظرات مطرح کنید.

اگر به دنبال یک نوع نمای ساختمانی هستید که زیبا، بادوام و در عین حال مقرون‌ به‌ صرفه باشد، نمای سرامیک ساختمان یک گزینه عالی است.

نمای سرامیک ساختمان: زیبا و بادوام

 نمای سرامیک یا نمای سرامیک ساختمان یک نوع نمای ساختمانی است که در آن از کاشی‌های سرامیکی برای پوشش سطح خارجی ساختمان استفاده می‌شود. نمای سرامیک ساختمان دارای مزایای زیادی نسبت به سایر انواع نماها است، از جمله مقاومت در برابر آب و هوا، دوام، زیبایی و مقرون به صرفه بودن و بسیاری موارد دیگر که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

 ویژگی‌ها و مزایای کاربردی نمای سرامیک ساختمان

 سرامیک یک ماده طبیعی است که از سنگ رس ساخته می‌شود. سرامیک طی فرآیندی حرارتی به حالت شیشه‌ای تبدیل و در نتیجه بسیار قوی و مقاوم می‌شود. نمای سرامیک ساختمان در برابر آب و هوا بسیار مقاوم است و می‌تواند در برابر تغییرات دما، رطوبت و نور خورشید مقاومت کند. نمای سرامیک بسیار بادوام است و می‌تواند سال‌ها بدون نیاز به تعمیر یا نگهداری دوام بیاورد. سرامیک همچنین ماده‌ای ضد حریق به شمار آمده و می‌تواند محافظت از ساختمان در برابر آتش کمک زیادی می‌کند. نمای سرامیک ساختمان بسیار زیبا است و می‌تواند به ساختمان ظاهری چشم‌نواز و منحصر به فرد بدهد. سرامیک در طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها و طرح‌ها موجود است و می‌توان آن را با هر سبک معماری هماهنگ کرد. نمای سرامیک ساختمان مقرون به صرفه و اقتصادی است و گزینه‌ای عالی برای ساختمان‌هایی با بودجه محدود به‌شمار می‌آید. نمای سرامیک ساختمان نسبت به سایر انواع نماها مانند سنگ گران‌تر نیست و می‌تواند هزینه‌های نگهداری را در دراز مدت کاهش دهد. نمای سرامیک یک گزینه عالی برای ساختمان‌هایی است که نیاز به مقاومت در برابر آب و هوا، دوام، زیبایی و مقرون به صرفه بودن دارند. سرامیک مورد استفاده در نمای سرامیک ساختمان یک ماده طبیعی است که در برابر تغییرات دما، رطوبت و نور خورشید بسیار مقاوم است. نمای سرامیک یک ماده ضد حریق نیز هست و می‌تواند به محافظت از ساختمان در برابر آتش‌سوزی کمک کند. از طرفی نمای سرامیک ساختمان بسیار زیبا و متنوع است و به ساختمان مدرن و خاص می‌دهد. سرامیک نسبت به سایر انواع نماها مانند سنگ گران‌ نیست و می‌تواند هزینه‌های ساختمانی را در مجموع کاهش دهد.

 مزایای کاربرد نمای سرامیک ساختمان

مقاومت در برابر آب و هوا: سرامیک یک ماده طبیعی است که در برابر تغییرات دما، رطوبت و نور خورشید بسیار مقاوم است. این بدان معناست که نمای سرامیک ساختمان می‌تواند سال‌ها بدون نیاز به تعمیر یا نگهداری دوام بیاورد. دوام: سرامیک یک ماده بسیار قوی و بادوام است. یعنی نمای سرامیک ساختمان می‌تواند در برابر آسیب‌های ناشی از ضربه، خراش و سایر عوامل محیطی مقاومت کند.


مقالات مشابه

کیفیت ماندگار است

Aluminum door, window and facade